הארץ | דעות
תקראו את הסעיפים. זה סגר פוליטי. סגר לחילונים

אורי משגב

בסגר שיתחיל מחר מותר להגיע לים, אבל אסור להתרחץ בו. בסגר הראשון נאסרה כלל הגעה לחופים, הפעם מותר ללכת לשפת הים, אבל אסור להיכנס למים. מה ההיגיון? הרי הנגיף אינו מסוכן יותר כשהוא רטוב. ההסבר היחיד שעולה על הדעת הוא טקס התשליך, שיהודים דתיים נוהגים לקיים בראש השנה. רובם אמנם אינם גרים ברדיוס של 500 מטר מקו המים, למעט ריכוזי חרדים באשקלון, אשדוד וטבריה, אבל בוודאי תימצא דרך להחרגה עד כניסת החג. לחזנים ותוקעים בשופר כבר נמצאה החרגה.

הבינו כבר, זה סגר לחילונים. טייק־אווי ממסעדות אסור, דוכנים למכירת ארבעת המינים וקיום מצוות הכפרות המחליאה מותר. ים ובריכה אסור, מקוואות מותר. להיפגש עם משפחה וחברים אסור, תפילות המוניות בבתי הכנסת מותר. לצאת לנפוש בסיני ועקבה אסור (כבר חצי שנה), אבל לטוס לאומן ב"מתווה מיוחד" מותר. כפי שהותר בגל הראשון לייבא לכאן נשאי קורונה מחצרות חרדיות בברוקלין. או כמו שראש הממשלה, משפחתו ופמלייתו השתתפו השבוע בטקס בוושינגטון, שנערך בלא הקפדה על מסיכות וריחוק חברתי, אבל פונקו בבידוד מקוצר של חמישה ימים בשובם לישראל.

זה סגר פוליטי, שהוטל על החילונים בגלל הפקרות של חרדים וערבים. אין אדם רציני במערכת, הסבור שזה נחוץ. הסגר יפיל שוב את המשק לקרשים, ירסק את מערכת החינוך, ימרר את חיי הישראלים, והכי מדהים: הוא אינו צפוי להביא תועלת ממשית.

להרחבה