מטורפים, רדו מהסגר

חיים רמון ,ידיעות-אחרונות• 15.09.2020

ראש הממשלה שלנו אוהב לפנטז שהוא צ'רצ'יל, אלא שעל רקע החלטת ממשלתו להטיל סגר נוסף אין לי ספק שצ'רצ'יל היה קובע נחרצות: "לעיתים נדירות כל כך, על בסיס מסד נתונים עלוב כל כך, ממשלות מפילות קטסטרופת ענק על אזרחים רבים כל כך".

ההצדקה להטלת סגר יכולה להיות אחת בלבד: לעכב את התפשטות המחלה כאשר מערכת בריאות עומדת בפני קריסה. אלא שמערכת הבריאות המעולה בישראל איננה עומדת בפני קריסה. אמת זו הושמעה בלשון ברורה על ידי הפרופסורים אפק והלברטל, בכירים בבתי החולים הגדולים שיבא ורמב"ם. נתניהו ושריו אטמו אוזניהם והחליטו על סגר קטלני, חסר כל היגיון רפואי ומבלי שיש להם מושג קלוש איך יוצאים ממנו….

… הממשלה גזרה גזירת סגר אכזרית, מטומטמת ולא אנושית, שהציבור לא יוכל לעמוד בה. עד יום שישי בצהריים ניתן להעביר את רוע הגזירה

הנטל על צוותי הרפואה אכן מביא לשחיקה בכוחם. תמונה זו חוזרת על עצמה מדי שנה בחודשי החורף, כאשר התפוסה במחלקות הפנימיות מזנקת ל־150 אחוז ולעיתים ל־200 אחוז. איש לא הציע לפתור את הבעיה באמצעות סגר. ניתן להקל על העומס בדרכים שונות, למשל: גיוס חירום מיידי של הרופאים (כ־7,500) והאחיות והאחים (כ־15 אלף) שיצאו לגמלאות בחמש השנים האחרונות. מי מונע זאת? משרד הבריאות. הסיבה: טמטום ביורוקרטי.

 

עדיף להטיל סגר על קבוצות סיכון מאשר סגר הרסני על כל האוכלוסייה. יש לאפשר לימודים סדירים בכל מוסדות ההשכלה, משום שביטול הלימודים יפגע אנושות בעתידם של מיליוני ילדים, בעיקר מהשכבות החלשות. יש לאפשר לכל העסקים ומקומות העבודה להמשיך ולפעול תוך שמירה קפדנית על מדיניות התו הסגול ואיסור התקהלויות במקומות סגורים.

https://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-5798412,00.htmlחיים רמון כיהן בעבר בתפקיד שר הבריאות