על מערכת החשמל החדשה בפורטו-ריקו

מאת אמנון פורטוגלי,‏‏15 ספטמבר, 2020

 

פורטו-ריקו היא אי בים הקריבי, אי אנרגטי, עם כ- 3.2 מיליון תושבים. רשת חשמל של פורטו-ריקו הושמדה למעשה על ידי סופת ההוריקן 'מריה' בספטמבר 2017 , ועל ידי סדרת רעידות אדמה עוצמתיות, כולל החזקה ביותר במאה השנים האחרונות, בתחילת 2020 . המדינה פועלת להקמת מערכת חשמל מודרנית חדשה, ולחקיקה שתחייב 100% של אנרגיות מתחדשות.

במסגרת זו, חויבה חברת החשמל הממשלתית של פורטו ריקו שהיא מונופול ממשלתי, לרכוש אלפי מגוואט של ייצור חשמל ממקורות מתחדשים ואלפי מגוואט של מערכות לאגירת חשמל בשנים הקרובות. הרגולטורים בפורטו ריקו בטלו גם הוספת תחנות כוח השורפות גז טבעי שהיו כלולות בתוכנית ההרחבה של החברה.

ב-24 לאוגוסט פורסם צו של לשכת האנרגיה של פורטו ריקו ,Puerto Rico Energy Bureau שהיא הרגולטור של האנרגיה בפורטו-ריקו , לפיו חברת החשמל הממשלתית בפורטו ריקו Puerto Rico Electric Power Authority (PREPA) שהיא מונופול ממשלתי, תידרש, לרכוש אלפי מגוואט של ייצור חשמל ממקורות מתחדשים ואלפי מגוואט של מערכות לאגירת חשמל בשנים הקרובות.  הרגולטורים דחו גם תוספות רבות של תחנות כוח השורפות גז טבעי שהיו כלולות בתוכנית המשאבים המשולבת של החברה.

בשנה שעברה, הציגה חברת החשמל של פורטו ריקו תרחיש מועדף שכלל 1,800 מגוואט של מערכות ייצור חשמל סולאריות, מערכות לאגירת חשמל נוספות בהספק של 920 מגוואט בחמש השנים הקרובות, ותוספת שמונה רשתות חשמל קטנות – מיני-גריד להפעלת אזורים שונים באי כאשר יש הפרעות במערכת החשמל הראשית.

לשכת האנרגיה של פורטו ריקו Puerto Rico Energy Bureau   לא קבלה את התוכנית של חברת החשמל והציגה תוכנית שונה שכללה תמהיל עם חלק גבוה יותר של מערכות ייצור חשמל סולאריות, לפחות 3,500 מגוואט סולארי ויותר מ -1,300 מגוואט אגירה עד שנת 2025.

הלשכה רוצה גם שחברת החשמל של פורטו ריקו תעצורhold off  הקמת תחנות כוח גזיות רבות חדשות, וקוראת  להחלפה מוגבלת limited replacement של יחידות ישנות יותר באמצעות תהליך רכש תחרותי השוקל מגוון רחב של משאבים.

בנוסף להסתמכות על יותר מקורות אנרגיה מתחדשים, ההצעה של הרגולטורים תעלה פחות. הערכה של 13.8 מיליארד דולר לעומת כ -14.4 מיליארד דולר לתוכנית המועדפת של חברת החשמל.

הרגולטורים אישרו מיליארדי דולרים עבור הקשחת רשת ההולכה וההפצה של החשמל, ועד 5 מיליון דולר עבור עבודות לקראת קבלת אישור ראשוני למיקום תחנת כוח גזית מוצעת, אף שהלשכה לא נתנה לתחנה זו את האישור הרשמי. חברת החשמל קיבלה גם היתר להמיר תחנת הכוח בסן חואן המופעלת בנפט, להפעלה בגז טבעי, תהליך שכבר יצא לדרך ושהלשכה אישרה בצו הנוכחי.

בנוסף להתמודדות עם רשת חשמל שהושמדה על ידי הוריקנים ולאחרונה, גם על ידי רעידות אדמה, פורטו- ריקו פועלת לקראת חקיקה שתחייב 100% של אנרגיות מתחדשות. עד כה האי עם 3.2 מיליון תושבים הגיע רק לכ -2% מהחשמל מאנרגיות מתחדשות. תכנון רשת החשמל לעתיד מסובך עוד יותר בגלל ירידה בביקוש לחשמל באי, מצב שעלול להחמיר עקב מגפת הקורונה.  תנאים אלה הביאו לתהליך תכנון משאבים עם פוטנציאל לתחנות כוח וירטואליות VPPs, ולייצור חשמל מבוזר.

בתוכנית המשאבים המשולבת הבאה שלה, שתכסה את התקופה שמעבר ל -2025, ביקשה לשכת האנרגיה של פורטו ריקו מחברת החשמל "במפורש להתחשב" explicitly account בפוטנציאל של תחנות כוח וירטואליות, מגמה הולכת וגוברת ביבשת ארה"ב, כאשר יותר תושבים מתקינים מערכות סולאריות ואגירת חשמל.

נכון לעכשיו, טוענת הלשכה, חברת החשמל מתייחסת למערכות  סולאריות פוטו-וולטאיות מבוזרות כמערכת משאבים חיצונית exogenous וקבועה שהפריסה שלה פשוט מתרחשת, וחברת החשמל חייבת להתחשב בה.התוכנית המתוקנת שגובשה ע"י הרגולטורים בלשכת האנרגיה של פורטו ריקו, מדגישה במקום זאת את 'התפקיד המרכזי שהלקוחות יכולים למלא באמצעות אספקת אנרגיה ומענה לביקוש demand response'זה שינוי באידיאולוגיה המהדהד את רעיונותיהם של כמה תומכי אנרגיה נקייה באי שרוצים לראות את פורטו-ריקו נע לעבר רשת חשמל המתמקדת בייצור מבוזר וב'פרוזומרים' prosumers, אנשים הצורכים ומייצרים חשמל.

הלשכה עובדת עכשיו על תקנות למענה לביקוש 'demand response' וליעילות אנרגטית, אשר הרגולטורים ידרשו מחברת החשמל לשקול בעת יישום תוכניתה.

חברת החשמל של פורטו ריקו,  שתעביר בקרוב את ניהול הרשת לצד שלישי (כמו בישראל), נדרשת על פי החוק להגיע לייצור 40% מהחשמל ממקורות מתחדשים עד 2025.

אייפה פורטו-ריקו  ואייפה ישראל