דלק קידוחים / התעניינת בגיוס האג"ח, אבל מה יהיה גובה הריבית – ראיון עם אלה פריד

מאת יעקב צלאל, מיוחד לחדשות האנרגיה, 02.08.2020 –

דלק קידוחים יצאה בשבוע שער לגיוס חוב, בסך 2.25 מיליארד דולר, במטרה למחזר את החוב הפרויקטאלי של לווייתן, שאם יושלם בהצלחה, ישפר את סיכויי ההישרדות של קבוצת דלק. גיוס החוב קיבל רוח גבית מכניסתה האפשרית, של שברון, ענקית האנרגיה האמריקנית, לשוק המקומי, עם רכישתה של נובל אנרג'י. המדיה המקומית ניסתה לדחוף את ההנפקה כאשר כותרת באחד האתרים דיווחה בסוף השבוע על הפקת כמויות שיא גז טבעי בגלל גל החום.

"על פניו רואים התעניינות בינלאומית [בהנפקת האג"ח]," אמרה בשיחה עם אוטוניוז אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון. "אנחנו קיבלנו פניות מגופים בינלאומיים שרוצים, באמצעותנו, לקבל אינסייט על השחקנים באזור ובפרט על דלק קידוחים וזו אינדיקציה חיובית. זה בהחלט חיובי. קיבלנו אינדיקציות ראשונות מהשוק המקומי, ויש התעניינות רבה בהנפקה. מבחינת הסדרות השונות אנחנו רואים את הסדרות הקצרות כמאד מעניינות."

פריד, אגב, מציעה שלא לראות עדיין בעסקת רכישת נובל אנרג'י ע"י שברון כעניין מוגמר. לדבריה החברה נרכשת בפרמיה נמוכה, ולא בטוח שהיא תאושר באסיפת בעלי המניות. הנהלת נובל והדירקטוריון החליטו, להערכתה, ללכת על עסקה זו, בתקופה שבה יש חשש שנובל לא תוכל להחזיר חובות. לנובל אין חובות שיבשילו בתקופה הקרובה.

דלק קידוחים מציעה 4 סדרות שכל אחת מהן תפרע בתשלום אחד בסוף התקופה בשנים 2023, 2025, 2027 ו-2030. פריד אינה מעוניינת להתייחס לגובה הריבית, אולם גורמים נוספים בשוק ההון מציינים שההפרש בריבית בין הסדרות אמור להיות כ-0.25%. במידה והריבית ההתחלתית תהיה 6.0%, הרי שהריבית לסדרה הארוכה תגיע לכ-7% ריבית, שזו כבר אינה ריבית נמוכה. "בימים אלה של תשואות רעב, גם אחוז אחד או שני אחוזים נחשבים לפער נאה," אמר לחדשות אנרגיה אנליסט מהתחום שלא רצה ששמו יוזכר.

מזרח תיכון חדש

לדברי פריד עבור משקיעים זרים פרויקט לווייתן מסמן מזרח תיכון חדש "בלי הציניות," היא מוסיפה. לטווח הארוך האחזקה של הזרים תושפע מהמצב הגיאופוליטי. "הם רואים סיכון ספציפי בעוד שאנחנו לא רואים [סיכון כזה] וגם מצב היחסים עם העולם הערבי הוא אינהרנטי. להם זה הרבה יותר משמעותי," מסבירה פריד.

ובאשר לאפשרות שישראלים ירכשו מהאג"ח של לווייתן בונד, מציינת פריד שבהנפקת תמר בונד לקחו חלק משקיעים זרים, שמאוחר יותר מכרו סחורה למשקיעים ישראליים. בנוסף לכך יש התעניינות של משקיעים ישראליים שצפויים לרכוש גם בהנפקה ישירות.

כאנליסטית זהירה פריד אינה מוכנה להתייחס לאפשרות של הצלחת גיוס האג"ח. הצלחה נמדדת בשני אלמנטים: השלמת הגיוס וריבית סבירה, שני משתנים שביניהם מתקיים טרייד-אוף. אבל מה היא ריבית סבירה? נראה שכל רמה בין 5-6 אחוזים כנקודת התחלה תתקבל ע"י המנפיקה.