עדות שמועה

סיקור "גל השמועות" סביב שרה נתניהו, כל הערוצים

עינב שיף,ידיעות-אחרונות-חדשות • 30.07.2020
"גל השמועות" סביב אשת ראש הממשלה מדגים, בין השאר, את חוסר האונים של התקשורת המסורתית מול הרשתות החברתיות. בדרך כלל, או לפחות כך ניתן היה לחשוב, הרעיון של "חדשות" ו"אקטואליה" הוא לדווח על משהו שקרה או עומד/עשוי לקרות. אתמול אחד הנושאים הבוערים על הפרק – בשיאה של מגפה עולמית וקטסטרופה כלכלית, כן? – היה לעדכן את הצופים בחידוש מרעיש: לא קרה כלום.

אבל אם לא קרה כלום, אז למה לעסוק בו שוב ושוב? סליחה, אבל לא שמעת? יש "גל שמועות"! אגב: כמה "שמועות" מצדיקות את התואר "גל" – חמש? עשר? מאתיים?. ומכיוון שיש "גל שמועות" סביב שרה נתניהו, אין ברירה אלא לשאול "לאן נעלמה שרה נתניהו?", למרות שבאותה מידה השאלה יכולה להיות "לאן לא נעלמה שרה נתניהו?". "מי מפיץ את השמועות ששרה נתניהו עזבה את הארץ?" הייתה הכותרת בתוכנית של שרון גל ב"רשת". התשובה, ובכן, היא אתם.

וכשם ש"גל שמועות" זכה להתייחסות רצינית – כלומר, עד כמה שראיון ב"תוכנית חיסכון" עם רופא השיניים שטיפל בגב' נתניהו נחשב ל"התייחסות רצינית" – גם ההכחשות והסרטון המיוחל חסרי משמעות. אם "גל שמועות" מצליח לגלם בסיס לדיון, למה שתמונה עם כלב והצהרה של דקה וחצי יהוו ראיה למשהו? דובר המשפחה, עופר גולן, פירסם צילום שבו הוא ויועץ נוסף, טופז לוק, עומדים לצידה של שרה עם שקיות ניילון על הרגליים. מה הבעיה להפיק "גל שמועות" גם על זה?

במקרה של משפחת נתניהו, האירוניה היא על חשבון הבית. "לאחרונה ראיתי שיש דבר נורא מדהים שקוראים לו פייק ניוז", אמרה נתניהו בסרטון, אחרי שהסבירה שהייתה טרודה בעבודה. טוב, אולי מרוב עומס היא פשוט לא נוהגת לבקר בעמוד הפייסבוק של בעלה ("מדובר בכלל בקטטה בין אוהדי כדורגל יריבים") ובחשבון הטוויטר של בנה הבכור (איפה להתחיל).

הסיפור הזה מצטרף לשבוע חריג למדי, שמעיד על תקופה שבה מאבקי התודעה עולים דרגה (או ארבע) והופכים לדבר עצמו: המאמץ של בלפור להוכיח שהאיומים על חייו של ראש הממשלה ומשפחתו חריפים יותר מהסכנה לשלומם של המפגינים שהותקפו; פרשת "דנה רון"; וגם ההתנפצות של "גל השמועות" על חופי המיינסטרים – כך נראים חילופי אש במרחב החדש. בעוד הטלוויזיה טרודה בסיקור השטח הבוער והרעל שחונק את האוויר, היא מיטיבה להחמיץ את הכותרת: ברובד הפסיכולוגי מלחמת האזרחים כבר ניטשת במלוא העוצמה.

להרחבה