מגזין תרבות | צייצת מטכ"ל
קבלו את עומר אדם, טייקון התרבות הראשון
עומר אדם הוא כבר לא אדם מן היישוב. כמו המשפחות אייזנברג, עופר, אריסון ודנקנר הוא מרגיש גדול על המדינה. הוא יוצא לחופשות מנקרות עיניים בזמן שקולגות מאבדים עבודה, וכמובן מתקרבן כשמעזים לבקרו

מאת חיים לוינסון,הארץ-28.08.20

חוסך מעכשיו את התגובות לטור: אתה מקנא בעומר אדם, היית מת להיות במקומו, לזיין כמוהו, להיות עשיר כמוהו, להיות שמח כמוהו; אתה מה שרע במדינה, אתה לא יודע לפרגן, בחור צעיר מה יש לך ממנו, מה אכפת לך מה הוא עושה, אתה גזען על מזרחים, ממורמר, חמוץ, רק דברים שליליים תמיד יש לך לומר, אשכנזי, בעייתי. עכשיו, משסיימנו, אפשר להגיע לחלק האמנותי: עומר אדם עובר תהליך טייקוניזציה מדאיג, במסגרתו הוא חש את עצמו נעלה עלינו, מפרנסיו פשוטי העם. תהליך שעיתונאי התרבות מרוב סגידה לכסף, זוהר וכוח עיוורים לו לחלוטין….

….הבנתם? הוא מרגיש "נרדף". כמו שנהוג לכתוב במדורי הבידור: הלם! הלם! הלם! כמו תמיד, האנשים החזקים ביותר מפגינים חוסר מודעות עצמית והופכים כל ביקורת לתחושת קורבנות אין סופית. אעזור: נשים שמיובאות למטרות זנות הן קורבנות. אתם לא. לעולם לא יספיק להם הכסף, הכבוד והכוח. כל בוקר חייבים לקום ולהשתחוות להוד מעלתם, אחרת הם נרדפים. כך היה עם משפחת אייזנברג והמיסים, משפחת רפאלי והונאת המס,  משפחת עופר והתמלוגים, משפחת דנקנר והשטיקים הפיננסים, בנימין נתניהו מיודענו האיש החזק במדינה שנרדף, המסכן, על ידי מנדלבליט, ועכשיו גם עומר אדם שלנו מצטרף לחבורה. העיזו לבקר אותו אז הנה הוא נרדף ונעלב. קלאסיקה…..

…את עומר אדם בנו ישראלים מהמעמד החלש והמעמד הבינוני. הם אלו שצבאו על קיסריה, מנורה ופארק הירקון והפכו אותו לזמר האהוב והמושמע בישראל. אדם אולי לא התחיל כמורם מן העם, אבל לאט לאט התנתק והפך למה שהוא היום. אין לו את האינטליגנציה החברתית הבסיסית להבין שבתקופה כזו לא כדאי לנקר עיניים במסע תענוגות, כשהמעריצים שלך נאנקים תחת משבר כלכלי חסר תקדים. אבל אדם כנראה כבר לא משלנו. הוא בדרך לחוזה הבינלאומי שלו. פעם היו טייקונים של נכסים. הוא הטייקון הראשון של עולם התרבות.

להרחבה