הארץ | דעות
גם בדרום אפריקה היה בג"ץ שהגן על האפרטהייד

מאת גדעון לוי,הארץ-31.07.20

בג"ץ הוא אחת התרמיות הכי משוכללות של ישראל. אין כמו בג"ץ לגלם את ישראל כפי שהיא רוצה להצטייר: נאורה, חוקתית ודמוקרטית. עובדה, יש לה בג"ץ, כיפת ברזל של הדמוקרטיה. אם יש בה עוולות, בג"ץ יתקנן. מה יפה בג"ץ, מה יפינו אנו. יצחק רבין חלם אמנם על מדינה בלי בג"ץ, אבל בג"ץ לא עצר בעדו בכלום, כולל לא בעד הגירוש הנפשע של 415 פעילי חמאס ללבנון, והילת מגדלור הצדק והנאורות רק התעצמה.

המלחמה שאסר הימין בשנים האחרונות על בג"ץ הוסיפה עוד יותר למקסם השווא: זו הרי מלחמה על הדמוקרטיה, שהאויב מימין רוצה להחריבה, ומי אם לא בג"ץ יושיענו מידיו. כך גם הסאב־טקסט המלווה עכשיו את דיוני בג"ץ בעניין בנימין נתניהו: יש לנו דמוקרטיה לתפארת, נתניהו אומר להחריבה, בג"ץ אמור לעצור בעדו. עיני המחנה הליברלי נשואות עכשיו אל השופטים במסיכות, מהם יבוא עזרו. זו הונאה עצמית.

גם בפרטוריה של האפרטהייד היה בית משפט עליון. היו אפילו בחירות דמוקרטיות. האם העלה מישהו בדעתו לכנות את המשטר בדרום אפריקה דמוקרטיה? דרום אפריקה גם היתה מדינת חוק, אבל איזה מין חוק זה היה. בישראל ניטש עכשיו מאבק על הדמוקרטיה, שספק אם הוא מאבק וודאי שלא על דמוקרטיה. מתי כבר יובן כאן, שאם 4.5 מיליון בני אדם חיים במשך עשרות שנים בלא כל זכויות תחת שליטה רודנית של מדינה, היא אינה רשאית להתכנות דמוקרטיה? פשוט אין דמוקרטיה כזאת.

ישראל היא דמוקרטיה בדיוק כפי שדרום אפריקה הקודמת היתה דמוקרטיה.

להרחבה