הסיפור הפנטסטי של אקווריוס: "החלטנו לטפס על האוורסט. אולי לא נגיע לפסגה, אבל בטוח יהיה מעניין"
חברה צעירה ללא הכנסות טוענת שהצליחה לפתח מנוע חלומי, נקי וחסכוני, שאיש לא הצליח לייצר כמותו 80 שנה, חתמה על עסקת מיליונים עם נוקיה והתחייבה לספק את המנוע לגנרטורים בדרום-מזרח אסיה ■ האם אקווריוס תיהפך להצלחה ענקית, או שמדובר בחבורה של פנטזיונרים?

 
אמיתי זיו,דהמרקר-03.07.20

בתחילת החודש יצאה לעיתונות הודעה לא שגרתית: סטארט־אפ קטן ולא מוכר מראש העין, אקווריוס אנג'ינס (Aquarius Engines) שמו, הודיע שחתם על חוזה בהיקף של 250 מיליון יורו עם ענקית התשתיות הפינית נוקיה. זאת הודעה חריגה בהיי־טק הישראלי: עסקה בגובה של אקזיט, מה גם שבחלק מכלי התקשורת נקבו בסכום גבוה בהרבה — 600 מיליון יורו.

"מנוע של סטארט־אפ ישראלי מקווה להביא אנרגיה למקומות מבודדים באסיה", נכתב בבלומברג על העסקה. בידיעה מפורט כי מדובר ב"ניסוי שדה" שיחל השנה, ובמסגרתו המנוע של אקווריוס ישמש בגנרטורים בנקודות שונות בפיליפינים. ניסוי השטח מקדים את שלב הייצור הסדרתי של המנוע, נמסר בידיעה. "הטכנולוגיה תאפשר לנו לפתוח שווקים שהיו בעבר מחוץ לתחום עבורנו", אמר על העסקה סטיוארט הנדריי, סגן נשיא בפעילות נוקיה באסיה הפסיפית. "תהיה לנו אפשרות לספק אנרגיה לאלה שגרים באזורים מרוחקים לחלוטין, כמו איים, פסגות ההרים או מעמקי הג'ונגל".

מי היא אקווריוס? איזה מין מנוע היא מפתחת והאם הוא כבר עובד? איך נוצר הקשר עם נוקיה ומאיפה הסכום האדיר? לא חסרים סימני שאלה בסיפורה של אקווריוס. ניסיון להתחקות אחר תשובות הוביל אותנו למסע שכולל עצירות ביניים בבלגיה, באוסטריה, בפולין ובישראל.

"את הפגישה הראשונה קבעו לנו ב-12:20. זה אומר שיש לנו 10 דקות, כי ב–12:30 האוסטרים אוכלים צהריים. ככה התייחסו אלינו בתעשייה. אמרו לנו שמה שאנחנו מציגים טוב מכדי להיות אמיתי"

להרחבה