המדיניות של השר שטייניץ להטמעת אנרגיה סולארית נושאת פרי:

דו"ח  IEA(International Energy Agency) קובע: ישראל במקום הראשון מבין מדינות ה-OECD, והשני בעולם כולו בשיעור ייצור מתוך צריכה של אנרגיה סולארית.

30.06.20

דו"ח ה- IEA(International Energy Agency),  קובע כי מדינת ישראל במקום הראשון מבין מדינות ה-OECD ובמקום השני בעולם, בשיעור יכולת ייצור מתוך צריכה של אנרגיה סולארית. מהדוח עולה כי יכולת הייצור של ישראל באנרגיה סולארית עומדת על 8.7% והיא   ניצבת מיד אחרי הונדורס עם 14.8%. אחרי ישראל ניצבות גרמניה עם 8.6%, צ'ילה עם 8.5%, ואחריהן אוסטרליה ויוון עם 8.1% .

הנתונים משקפים את הפעילות הענפה שביצע משרד האנרגיה בשנים האחרונות להגברת השימוש באנרגיה סולארית לייצור חשמל, לעידוד המשק להתקנת פאנלים סולאריים גם על הגגות, להסרת חסמים נרחבת לקידום התחום ואת הכרזתו של שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, כי השמש תהפוך לגורם המרכזי והמשמעותי בתחום ייצור האנרגיה במדינת ישראל.

זאת הפעם הראשונה בה ישראל נכנסה לרשימת 20 המדינות בעולם שבעלות פוטנציאל התקנת הספק גבוה של PV לחמש השנים הקרובות, עם צפי התקנה בתרחיש ביניים של 5.9GW ו-8GW בתרחיש האופטימי. לפי הדו"ח, בשנים הקרובות צפויה הוזלה משמעותית בעלויות ייצור של התקנות סולאריות, מה שהביא לכך שכבר ב-2019 מכרזים בעולם להתקנות סולאריות הגיעו למחירים הנמוכים מ-$0.02 לקוט"ש.

כזכור, בתחילת חודש יוני החליט השר שטייניץ כי היעד הממשלתי לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות לשנת 2030 יעלה מ-17% ל-30%, כשהוא מציין כי השאיפה היא להכפיל את כמות ייצור החשמל, כאשר ההכפלה תגיע בעיקר ממקורות אנרגיה מתחדשים ובפרט מהשמש.

IEA PVPS
Task 1
Strategic PV Analysis and Outreach
Report IEA-PVPS T1-37:2020 April 2020
ISBN 978-3-906042-94-7