יוסי אבו / דלק קידוחים לא תקים אסדת FLNG, רק עם שותפים מנוסים

מאת יעקב צלאל, מיוחד לחדשות האנרגיה 28.06.2020 –

דלק קידוחים, ושותפותיה בפרויקטים בים התיכון במשתמע, אינן עומדות להקים פלטפורמת FLNG להפקת גז טבעי, כך אמר יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים בשיחת ועידה עם אנליסטים ביום א', אחרי פרסום תוצאות הרבעון הראשון. אבו אמר שהחברה בחנה אפשרות זו וקיבלה הצעות "אינדיקטיביות שהן מאד מאד מאד טובות ומשמעותיות עבורנו ברמה אסטרטגית." אולם, בגלל סיכונים הקיימים בשוק ה-LNG, למרות התאוששות צפויה באמצע העשור, החברה לא תיקח סיכונים אלה באופן עצמאי.

"אנחנו לא שחקן שניקח סיכון שוק של LNG," אמר אבו. "לא נשקיע מיליארדים בלי לדעת מה התשואה המינימלית שנקבל. חד וחלק. ולכן הדרך שבה אנחנו עובדים היא לנתח את השוק עם השחקנים השונים שהם יותר מנוסים."

אבו אמר שאם החברה תיכנס לתחום זה יהיה באמצעות "סטרקצ'ר שיכול להבטיח תשואה פורייקטלית מינימלית. המטרה שלנו להפיק גז ולראות תשואה מינימלית שלא נשקיע אם לא נראה אותה."

לדברי אבו בסיטואציה שנוצרה, עם משבר הקורונה ווירוס, החברה דואגת קודם לקיים. "רוצים לדאוג שהביקושים בישראל, במצרים, בירדן יעלו, שתמר ולווייתן יהיו מלאים לפני שמקדמים השקעות נוספות בעולם וולטילי, שבו מחירי ה-LNG [נמצאים] במקום שלא מצדיק בשום צורה השקעה.  זאת עובדה."