עדשה רחבה
//
יאיר רוה,כלכליסט-28.05.20

קלינט איסטווד חוגג 90: איך נהפך השריף הזועם לנביא הקולנועי הגדול של התהפוכות באמריקה?
"הטוב, הרע והמכוער" (1966): שיאו של הקאובוי המאצ'ו, ממשיך דרכם הפטריוטית והמיליטנטית של ג'ון וויין וג'ון פורד. צילומים: Studio / Produzent ,Warner Bros. Pictures
קלינט איסטווד יהיה בן 90 ביום ראשון, מי היה מאמין. יותר מכל שחקן אחר, איסטווד גילם בחייו ועל המסך את אמריקה כולה. וכשהוא השתנה, העולם נוכח לגלות שגם אמריקה עצמה השתנתה.

תחילת דרכו כשחקן בסדרה "Rawhide", ככוכב טרילוגיית מערבוני הספגטי של סרג'יו ליאונה וכ"הארי המזוהם", קיבעה את הדימוי של איסטווד כקאובוי מאצ'ו. הגבר שכל אמריקאי רוצה להיות. העובדה שהיה מזוהה עם השקפת עולם ימנית הפכה אותו לממשיך דרכם של ג'ון וויין וג'ון פורד, שסרטיהם הנציחו את גישת "זוהי אדמתי" הפטריוטית והמיליטנטית. אבל איסטווד תמיד היה הרבה יותר מזה. לכל אורך הקריירה שלו הוא בחן את המציאות מנקודת מבט מורכבת ולא צפויה, והצליח להעביר מסרים שעשויים להיחשב מגונים במחנה הפוליטי שלו.בעוד הגישה הביקורתית המסורתית לגביו נטתה לראות את איסטווד כמי שמייצג את תקופתו, צפייה חוזרת בסרטיו הבולטים מוכיחה שזה לאו דווקא נכון: איסטווד, אולי מתוך רצון להקפיד להגיד דווקא את ההפך ממה שכולם אומרים, הצליח שוב ושוב להקדים את זמנו, לנסח בסרטיו הבולטים מה יהיה השיח הלאומי באמריקה כמה שנים אחר כך ולגעת ברגישות בנושאים נפיצים כמו המתות חסד, תקיפה מינית וגבריות רעילה.

להרחבה