הארץ | דעות
נתניהו רועד מפרשת המניות

אורי משגב,הארץ-28.05.20

את מהלכי הימים האחרונים של בנימין נתניהו וסייעניו מומלץ לקרוא דרך הפריזמה של פרשת מניות הפלדה. פרשה זו מרחפת כחרב דמוקלס מעל נתניהו: היא עלולה להתיז את ראשו, הוא רק לא יודע מתי. הציבור הרחב אינו מודע לה בשלב זה, ויתקשה למצוא את ידיו ורגליו בסבך משעוליה ("פקעת", כתיאורו ההולם של גורם המצוי בחומר).

אבל בבונקר בבלפור מכירים אותה היטב. יודעים שם שאם וכאשר תיפתח חקירה משטרתית גלויה, ישתנה המצב בתכלית. לא רק שראש הממשלה העומד למשפט יעמוד במרכזו של תיק חדש, וכלל לא מינורי, אלא שהחקירה עשויה להוביל לעיסוק מחודש בתיק הצוללות־ספינות, שעד עתה חמק נתניהו מחשד ואישום בו.

פרשת המניות נחשפה לציבור לראשונה בפברואר 2019, בעקבות החלטה של ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה בנוגע לבקשות שהגיש נתניהו למימון הגנתו המשפטית. העיתונאי שהיטיב ללוות ולחשוף את התפתחויותיה הוא גור מגידו מ־"TheMarker". במרכזה, כפי שהסביר, "מערכת היחסים הכלכלית של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בן דודו, תעשיין הפלדה נתן מיליקובסקי, שהעשירה את נתניהו במיליוני דולרים לפחות לאורך העשור וחצי האחרונים".

 הנזק מפרשת הצוללות צפוי ללוות את מערכת הביטחון עוד עשרות שנים
בכירים המעורים בפרשת הצוללות: יש לחקור את החזקת מניות הפלדה של רה"מ
בליבת ההטבות והכיבודים עומדת חבילת אחזקות במפעל מטקסס בשם "סידריפט", שמיליקובסקי היה בעל השליטה בו. נתניהו רכש את המניות ב–600 אלף דולר, ומכר אותן שוב לבן דודו כעבור שלוש שנים, בהיותו ח"כ וראש האופוזיציה, תמורת 4.4 מיליון דולר. זו תשואה חריגה של יותר מ–600% בעבור מפעל תעשייתי, שאף נקלע למשבר ולהפסדים במהלך התקופה.

להרחבה