בריוני סייבר
//
תומר גנון והגר רבט,כלכליסט-28.05.20

חיזוק רודן?
רק 1.5 מיליון דולר!

כשהשליט המושחת של מלזיה ביקש לעקוב אחר פעילי אופוזיציה, ערב בחירות גורליות, היתה זו סנפאי הישראלית שסיפקה לו את האמצעים. בכך הצטרפה החברה לשורה ארוכה ולא מכובדת של חברות סייבר ישראליות שאינן בוחלות בעסקאות עם רודנים או במשימות שנויות במחלוקת. העיקר שיש מי שישלם. חשיפה

במאי 2018 נערכו במלזיה בחירות סוערות במיוחד. מפלגת השלטון הוותיקה במדינה המוסלמית, בראשותו של ראש הממשלה המושחת נג'יב רזאק, נאבקה על הישרדותה הפוליטית. לא פחות מ־2,300 מועמדים ניסו להדיח את רזאק, שבמהלך עשר שנות שלטון העריצות שלו ריסק את זכויות האזרח במלזיה, רדף בני דתות אחרות ולהט"בים, צמצם את חופש הביטוי והגביל את חופש העיתונות. ואם זה לא די, רזאק היה מעורב במעילה של מיליארדי דולרים בכספי המדינה, והוא ובני משפחתו נהנו מאורח חיים בזבזני ומנקר עיניים.הלחץ במפלגת השלטון היה גדול. קצת יותר מחודש לפני הבחירות חתמה הממשלה על עסקה לרכישת מערכת המאפשרת איסוף וניתוח מידע על פעילות של אזרחים. המערכת יועדה לשימוש השב"כ המלזי (SB — Malaysian Special Branch), ומטרתה היתה לעקוב אחרי פעילים פוליטיים של האופוזיציה. מי שפיתחה את המערכת וסיפקה אותה למלזים היתה חברת מודיעין הסייבר הישראלית סנפאי (Senpai).
העסקה בין הצדדים נסגרה באפריל 2018 עם תג מחיר של 1.5 מיליון דולר, וזכתה לשם הקוד "פרויקט מגנום". מכיוון שלישראל ומלזיה אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, היא נחתמה רשמית מול חברת צינור קפריסאית של סנפאי בשם קוהאי (Kohai), שאותה הקימו שניים מבעלי המניות שלה בשביל המטרה הזאת בלבד — לשמש ה"פרונט" של עסקאות כאלה. המטרה, "חקירות פוליטיות", לא הוסתרה מהחברה הישראלית, ואף מופיעה במפורש בתכתובות מייל פנימיות שלה.מלזיה לא היתה היעד השנוי במחלוקת היחיד של סנפאי. ממסמכים שהגיעו לידי "מוסף כלכליסט" עולה שהחברה ניהלה בעבר משא ומתן למכירת המערכת והשירותים שלה גם לעומאן, הסולטנות המוסלמית בדרום־מזרח חצי האי ערב, שאף היא אינה מקיימת קשרים רשמיים עם מדינת ישראל.

להרחבה