בני גנץ – כתב הגנה (חלקי)
מאת רביב דרוקר  | 21 באפריל 2020
37 תגובות
  הרבה זבל נשפך על גנץ ואשכנזי. לדעתי, רובו לא בצדק. בוא נתחיל מהדברים שמוצגים ככישלונות הנוראיים של ההסכם:

לנתניהו יהיה וטו על בחירת היועהמ"ש.זה לא מדויק. אין לו וטו קונקרטי, הוא כן יכול לתקוע את התהליך של הבחירה שקורית בכלל רק בפברואר 2022.  ההשוואה הנכונה היא לא למצב שאין ביבי, אלא למצב הקיים. במצב הקיים, ביבי הביא לבחירת ויינשטיין – עורך דינו לשעבר – לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ולאחר מכן נתניהו הוא זה שהביא לבחירת מנדלבליט – מזכיר הממשלה שלו – לאישור הממשלה. הייתה ועדת איתור וכל מיני שלייקאס וביבי בעצם בחר את מי שבא לו. אחרי ההסכם, בכול זאת לניסנקורן ולגנץ יהיה משקל עודף, כנראה, בבחירת היועהמ"ש וכן, נתניהו יוכל לתקוע אותו. גם אם לא היה הסכם, היה יכול לתקוע אותו ולדאוג שהגוש שלו יסכל את אישור הממשלה.
לנתניהו יהיה וטו על בחירת פרקליט המדינה – מדובר בסעיף מיוחד שמשאיר את דן אלדד בתפקיד עוד חצי שנה (לא בטוח בכלל שהוא חוקי). הסעיף בזוי, אין לו כל הצדקה ואלדד הראשון שצריך להתקומם עליו מכיוון שהוא צובע אותו לחלוטין כאיש פוליטי. עם זאת, ההשוואה צריכה להיות שוב למצב שאין הסכם, הולכים לבחירות שיתקיימו רק עוד חצי שנה או אלוהים יודע מתי ובינתיים, אוחנה שר המשפטים. במצב כזה, אלדד לא שם? הוא גם שם, לפחות עכשיו יש שר משפטים שנותן גיבוי לפסקי דין, שומר חוק, יועץ משפטי בעברו.
לנתניהו יש וטו על בחירת שופטי העליון והוא ישפיע על השופטים שידונו בערעורו – זו כבר טענה שרלטנית. נתניהו פה ויתר באופן כמעט מלא. למעשה, הויתור של גנץ הוא על הכיסא של האופוזיציה. זה לא ראוי ולא הוגן שגנץ לוקח את הכיסא בוועדה שאמור להיות לאיש של לפיד, אבל מבחינת אופי ביהמ"ש העליון לטעון שצביקה האוזר יתאם עם ביבי את זהות השופט העליון שייבחר במרץ 2021 להחליף את חנן מלצר, זה הזוי. האוזר הוא דמות עצמאית, המון הערכה לנתניהו אין לו, רצון שנתניהו יישפט כדין דווקא יש לו וממילא השופט שייבחר לא בטוח בכלל שיהיה בהרכב שידון בערעור על הכרעת הדין של נתניהו. בקיצור, קשקוש מקושקש. בכל שאר המינויים, שאינם של שופטי העליון (שלושה שופטים אמורים להתמנות לביהמ"ש העליון בכל משך החיים של הממשלה הזאת), שר המשפטים ניסנקורן יכול לארגן רוב די בקלות, גם אם האוזר ונציגי הליכוד יתנגדו, בהנחה שיהיה מתואם עם שופטי העליון ונציגי לשכת עורכי הדין. פה דווקא גנץ השיג הישג גדול, שלא לדבר על עצירת כל תוכניות האימה שתכננו יריב לוין בברכת נתניהו למערכת המשפט. אין שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, אין שימוע לשופטים בכנסת (לא בהכרח רעיון רע, אבל בדרך בה לוין עיצב אותו, זה היה הופך לבית משפט שדה), אין פסקת התגברות, אין ביטול זכות עמידה, בקיצור, גנץ עמד בהבטחתו להציל את מערכת המשפט ותהיו בטוחים שהראשונים לפלוט אנחת רווחה הבוקר זה אביחי מנדלבליט ואסתר חיות.

להרחבה