במשרד האנרגיה טוענים שחברת החשמל החזירה לפעולה כוח ייצור של כ-1,500 מגה וואט, רובן של יחידות פחמיות שפעולתן צומצמה לאחר ששטייניץ הורה להפסיק את השימוש בפחם.

 

מאת אמנון פורטוגלי,‏19 מאי, 2020

ליאור גוטמן ב'כלכליסט' מדווח כי "נשבר שיא צריכת החשמל בכל הזמנים. בשעות הצהרים חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים סיפקו כ-13.8 אלף מגה וואט. השיא הקודם נרשם ביולי 2019 עם צריכה של כ-13.6 אלף מגה וואט".

מדובר על גידול בשיא הביקוש של כ- 1.8% מהשיא הקודם, כ- 2.13% על בסיס שנתי.

הקטע המעניין והחשוב יותר בידיעה הוא שבמשרד האנרגיה טוענים שחברת החשמל החזירה לפעולה כוח ייצור של כ-1,500 מגה וואט, רובן של יחידות פחמיות שפעולתן צומצמה לאחר ששטייניץ הורה להפסיק את השימוש בפחם.

מדוע החזירו לפעולה את תחנות הכוח הפחמיות?

לפי נתוני חברת החשמל, בעת ביקוש השיא, כ-3.600 מגה וואט נוצרו מתחנות כוח פחמיות, ורק 7,622 מגה וואט נוצרו בתחנות הכוח הגזיות,.

זה נתון מעניין, שכן לפי דוחות חברת החשמל לשנת 2019, ומסמך רשות החשמל מינואר 2020, יש בארץ תחנות כוח גזיות בהספק של כ- 11,000 מגה וואט.

גם אם נניח ש-10% מתחנות הכוח הגזיות היו בתחזוקה שגרתית, עדיין יש תחנות כוח גזיות בהספק של כ- 2,400 מגה וואט שלא הופעלו, ובמקומם הופעלו תחנות כוח פחמיות.

נשאלת השאלה, מדוע לא הפעילו את כל תחנות הכוח הגזיות ובחרו להפעיל ('להחזיר לפעולה') תחנות כוח פחמיות? מדוע רק כ- 70% מתחנות הכוח הגזיות פעלו בעת שיא הביקוש לחשמל?

ככל הנראה, התשובה לכך היא מחסור בגז.  זה נשמע מופרך, בעיקר כחמישה חודשים אחרי התחלת הפקת הגז מלוויתן, אבל המספרים מדברים בעד עצמם.

אספקת הגז לייצור חשמל מתמר ב- 2019 הסתכמה בכ- 8.8  BCM  בלבד , כמות המאפשרת הפעלת תחנות כוח גזיות יעילות, במחזור משולב, בהיקף של כ- 7,000 מגוואט (שיופעלו 7,000 שעות בשנה).

הספק זה נמוך בהרבה מיכולת ייצור החשמל בארץ מתחנות כוח גזיות (כולל יצרני חשמל פרטיים), שעמדה בסוף 2019 על כ- 11,000 מגוואט. המצב היה אמור להשתפר עם התחלת הפקת הגז משדה הגז לוויתן.

ההפעלה של אסדת לוויתן הייתה אמורה להזרים גז לארץ, לאפשר את הפעלת כל תחנות הכוח הגזיות שכבר מותקנות, ולהשבית את תחנות הכוח הפחמיות . אזכיר ששטייניץ הבטיח לנו בינואר שהגז מלוויתן יביא להפסקת השימוש בפחם, בינתיים קורה בדיוק ההיפך.

אלא שזה לא מה שהתרחש בעת ביקוש השיא לחשמל ב-19 למאי. ככל הנראה עקב התקלות החוזרות ונשנות באסדת הטיפול בגז מלוויתן , המונעות אספקת גז סדירה ואמינה לישראל.

הבעיה אינה רק בהזרמת הגז או אי- הזרמת הגז מלוויתן שהביאה להפסקות חשמל במקומות שונים בארץ. קצב תקלות של אחת לשבוע בממוצע, מעלה שאלות על רמת התכנון ההנדסי ועל רמת הביצוע של אסדת לוויתן. מעלה שאלות בדבר הסיכוי והסיכון בתקלה מג'ורית בנוסח אסון מפרץ מקסיקו. 

להרחבהhttps://docs.google.com/document/d/1FPMes-TafXVTQNGDDidOnt_tXdEFlRug7iMprSn3phs/edit