חדשות • 12.05.2020
לעצור את המהלומה
תוכנית הסיפוח היא מהלומה שעלולה להביא לפגיעה קשה בביטחון הלאומי של ישראל. עיקר הבעייתיות נעוצה בערעור היציבות בגבול המזרחי.

עמוס גלעד,ידיעות-אחרונות,חדשות • 12.05.2020

הממלכה ההאשמית של ירדן הפכה לבעלת ברית של ישראל והפכה את האזור למרחב ביטחון אסטרטגי עמוק, עד גבול ישראל־עיראק. זהו מרחב ביטחון שבניגוד לעבר אין ממנו חדירה של טרור ‑ לא פדאיונים, כמו שהם נקראו בשנות ה־50, ולא מחבלים כמו שקוראים לזה היום. למעט תקריות בודדות ביותר, הגבול המזרחי הוא גבול שקט. "יד נעלמה" מסכלת פיגועים, הרבה בזכות היעילות של הירדנים ושיתוף הפעולה שהוא נכס אסטרטגי.

הביטחון הוא ערך עליון. אין צורך בסיפוח, כי המעמד שלנו מוכר ואם נספח המעמד יתערער. בשם הדקלרציה היכולת המעשית רק תיגרע
כל זה עלול להשתנות ברגע שישראל תספח – צעד שיהיה בעיני ירדן הפרה של הסכם השלום.אם ירדן תהיה מעורערת שלטונית, גם התיאבון של איראן וחיזבאללה לדריסת רגל שם ‑ וכולם רוצים דריסת רגל שם ‑ יגבר. למה לערער את הביטחון הישראלי במהלכים פוליטיים חסרי היגיון?השקט בבקעה והביטחון הקיים שם מושתתים על שיתוף הפעולה עם ירדן וגם על המציאות הביטחונית הנוחה ביהודה ושומרון, שהושגה בדם רב ובעמל רב.

חשוב לזכור שהרשות הפלסטינית היא תוצר של הסכמים בינינו לבין אש"ף. ברגע שנסתם הגולל לסיכוי, ולו הקלוש ביותר, לתהליך לקראת הסכם מדיני, אין להם סיבה להתקיים והכל יכול לפרוץ שם. התרחיש הסביר בו סיפוח מביא לערעור המצב ביו"ש מדאיג מאוד. התפרקות הרשות תהווה הוכחה לצדקת דרכם של חמאס ודומיו, לפיה הדרך הנכונה לטפל בישראל היא אלימות וטרור, וההוכחה לכך תהיה קריסת אבו־מאזן. מדוע לערער במו ידינו את ההישג הביטחוני הנדיר של יציבות ביטחונית ביהודה ושומרון?

להרחבה