ניו יורק טיימס,הארץ | סביבה ובעלי חיים-28.04.20
הבינה המלאכותית נרתמת להצלת הלווייתנים באוקיינוסים
חוקרים פונים לכלי בינה מלאכותית כדי להתמודד עם כמויות המידע העצומות שנאספות על עולם החי באוקיינוסים. כך הם מקווים לשפר את המעקב אחר חיות בסכנה ולסייע לרשויות להגן עליהן

אילו היה בידיכם מאגר מידע שמכיל 180 שעות הקלטה מהאוקיינוס השקט, והייתם רוצים לדעת מתי והיכן ניתן לשמוע לווייתנים שרים בכל אותן שעות, האם הייתם מחפשים את התשובה בגוגל? סביר להניח שלא, אבל זה מה שעשתה אן אלן, אקולוגית חוקרת ממינהל האוקיינוסים והאטמוספרה הלאומי של ארה״ב (NOAA). כלומר, זה בערך מה שהיא עשתה.

בינואר 2018, אלן פנתה לגוגל ושאלה אם החברה תוכל לסייע לה לאתר סימני לשירת הלווייתן גדול־הסנפיר בין כל רעשי האוקיינוס אחרים, הכוללים קריאות דולפינים וקולות של מנועי ספינות. אנשי החברה השתמשו לשם כך בהקלטה מסומנת באורך עשר שעות, שבהן זוהו קולות של לווייתנים וקולות אחרים. הם השתמשו בה כדי ללמד רשת עצבית מלאכותית לזהות את שירי הלווייתנים, תוך התבססות על מודל לזיהוי צלילים מתוך סרטונים ביוטיוב.

כתשעה חודשים לאחר מכן, בידי אלן היה מודל לזיהוי שירי לווייתנים גדולי סנפיר, שבו היא משתמשת במחקר העוסק בהופעתם של הלווייתנים באיים האוקיינוס השקט ובשינוי שחל במנהגיהם בעשר השנים האחרונות. בעזרת אלגוריתמים דומים, גוגל סייעה גם לממשלת קנדה לעקוב בזמן אמת אחר מין מסוים של לוויין קטלן, שממנו נותרו רק כ–70 פרטים.

להרחבה