חדשות | מדיני ביטחוני
פרשנות:ברית הנוכלים: הנאשם בשוחד רוצה לחמוק ממשפט, גנב הקולות רוצה כיבודים
בהסכמתו לכהן כיורש העצר של נתניהו, הבהיר גנץ שאישומי השחיתות נגד ראש הממשלה לא מעניינים אותו. הוא ודאי חושב שהשיג עסקת חלומות, אך בוחריו לא העלו על דעתם שהם יהפכו לכוח החילוץ לנתניהו ואיומיו על הדמוקרטיה

אלוף בן,הארץ-21.04.20

בני גנץ חתם אמש על כתב הזיכוי הפומבי של בנימין נתניהו. זו משמעות ההסכם הקואליציוני של כחול לבן והליכוד. בהסכמתו לכהן כיורש העצר של נתניהו, הבהיר גנץ לציבור שאישומי השחיתות החמורים נגד ראש הממשלה לא מעניינים אותו. אין לו שום הסתייגות ערכית, עקרונית או אחרת משותפות פוליטית עם נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים החותר לריסוק הדמוקרטיה — אדם שגנץ בעצמו הציג במסע הבחירות האחרון כגרסה הישראלית של מנהיג טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן.

מבחינת גנץ, התמונה הפוכה: כתבי האישום נגד נתניהו אינם בעיה אלא הזדמנות, שמעניקה לו סיכוי להעפיל להנהגת המדינה בעוד שנה וחצי ואף קודם, אם נתניהו יחלה או יתפטר. גנץ לא בא לפוליטיקה כדי לקדם עקרונות וערכים, אלא כמסלול קידום: מטוראי ועד רמטכ"ל בצבא, ועכשיו שר ביטחון וראש ממשלה באזרחות. זה מה שמבטיח לו ההסכם, והוא העדיף חתימה עם נתניהו על פני מערכת בחירות רביעית — בתקופת הקורונה. הוא העריך שגם אם יש רק סיכוי קלוש שהרוטציה תתקיים, הוא גדול כנראה מהסיכוי של כחול לבן להקים ממשלה בלי נתניהו.

גנץ חושב בוודאי שתפס את נתניהו בחולשתו והוציא ממנו עסקת חלומות: קבינט פריטטי, וטו הדדי על כל החלטה, רוטציה בלי הצבעה נוספת בכנסת, שלל משרדים ועמדות שלטוניות. הרכב הוועדה למינוי שופטים לא מעסיק אותו כמו את אנשי הימין, והוא לא התקשה לסחור בעמדות הכוח המשפטיות ולמסור אותן לנתניהו בתמורה לשלל כיסאות וועדות. זו מהות העסקה: נתניהו רוצה להתחמק ממשפטו וגנץ רוצה כיבודים ותפנוקים ממלכתיים.

להרחבה