כל כותרות היום | בריאות
סגר מוחלט טיפש או סגר חלקי חכם? חייבים לחכות לנתונים שיגיעו בקרוב
אפילו יועצי משרד הבריאות סבורים שסגר בררני יפחית את מספר המתים ב-60% לעומת סגר על כל האוכלוסייה – אבל בהיעדר נתונים, איש אינו יודע בוודאות מהו הפתרון הנכון ■ אז אולי נמתין כמה ימים להגעת הנתונים – לפני שנחליט להשית נזק של 140 מיליארד שקל על המשק?

מירב ארלוזורוב,דהמרקר-30.03.20

כמה מהמפעלים החיוניים של התעשייה האווירית (תע"א) ממשיכים לעבוד בשיאה של מגיפת הקורונה כמעט בהיקף מלא. תע"א אמנם זכתה להגנה של מפעל חיוני, אבל זה אינו מחסן את עובדיה מפני הנגיף ומפני הצורך של רבים מהם להיכנס לבידוד. כדי להשיג את החסינות הקריטית הזו, תע"א יצרה קשר עם המעבדה של בית החולים הדסה, ופיתחה יחד איתם מודל בדיקה מיוחד: "אי ירוק".

המטרה של המודל היא לאתר באופן שוטף את נשאי הקורונה, ולשלוח אותם לבידוד. על דרך השלילה, מי שאינו נשא קורונה יכול להמשיך לעבוד באופן מלא. הבדיקה חוזרת על עצמה מדי כמה ימים – בתוך שלושה ימים מרגע ההידבקות הנגיף ניתן לאבחון – כדי שנשאים חדשים יאותרו במהירות המרבית, יישלחו לבידוד, ויאפשרו לכל מי שאינם נשאים להמשיך לעבוד. כך, באמצעות ניטור שוטף של אוכלוסיית העובדים, ניתן להבחין בין בריאים ונשאים, לבודד את הראשונים ולאפשר לכל השאר לעבוד.

השיטה לא חפה מטעויות, וברור שחלק מהנשאים לא יאותרו, או יאותרו לאחר שהם כבר הדביקו אחרים. אבל הניטור השוטף מאפשר להפריד כל הזמן את הנשאים מהבריאים, וכך לשמר את הגרעין העיקרי של האוכלוסייה גם בריא וגם עובד.

להרחבה