פרופ' אוה אילוז בראיון מיוחד ל׳דבר׳: ״אם המערכת תקרוס, השלטון יאבד לגיטימיות״, המספרים של האוצר ונתוני האמת, והסכם קיבוצי חדש לאחיות – קראו‎

השפעות הקורונה
"הבלוף של הניאו-ליברליזם נחשף"
"כשמערכת הבריאות קורסת, השלטון מאבד מהלגיטימיות שלו".

הסוציולוגית פרופ' אוה אילוז, בראיון ל'דבר' בעיצומה של המגפה: "בלי בריאות לצבא אין משמעות" | "רק המדינה יכולה לארגן את הטוב הכללי, השוק החופשי עסוק במשהו אחר" | "כדי להפוך את המשבר הזה לשינוי כיוון תצטרך לקום תנועה חברתית עולמית שתגיד – עד כאן"

מאת עמר כהן,דבר העובדים בארץ ישראל, יום חמישי, 26/03/2020

"יש פה אבסורד מסויים. המדינה שלנו הימרה שאת הביטחון שלה היא תקבל מהצבא. הם קצת שכחו שבלי בריאות לצבא אין משמעות", אומרת פרופ' אוה אילוז. "כשווירוס מאיים על החיים שלך אז לא רק הכלכלה מאבדת משמעות ומתפרקת, גם הצבא מאבד משמעות. אני חושבת שצריכה להיות פה חשיבה מחדש מה זה גוף בריא ואיך מטפלים בזה".

אילוז היא סוציולוגית נודעת, שמחקריה וספריה זכו להכרה עולמית. היא פרופ' במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית; היתה נשיאת האקדמיה לאמנות בצלאל (2014-2013); וכלת פרס א.מ.ת לסוציולוגיה (2018).

"יש חשבון קר שאפשר לראות אותו היום", אומרת אילוז בראיון ל'דבר', "החישוב הזה אומר – כשמערכת הבריאות קורסת, השלטון מאבד מהלגיטימיות שלו. משטרים דמוקרטיים בעידן שלנו לא יכולים להתמודד עם קריסה של מערכת הבריאות".

להרחבה