פרשנות

בליכוד צריכים להכריע אם הם מפלגה או כנופיה
אחד ההבדלים בין מפלגה לכנופיה הוא היחס להכרעות הדמוקרטיות גם כשהן נגדך. בימים האחרונים היחס של הליכוד לבית המשפט העליון הוא כמו של כנופיה: איומים, הסתה, ואי־ציות. וזאת רק כי בג”ץ מילא את חובתו להבהיר את המצב החוקתי בשעה של עמימות וקורונה

משה גורלי,כלכליסט-07:16,25.03.20
תגיות:הליכוד
אדלשטיין
בנימין נתניהו
אסתר חיות
הליכוד הגיע לצומת הכרעה היסטורית: האם להיות מפלגה או כנופיה. אל נקודת ההכרעה הזו מוביל המנהיג, בנימין נתניהו. זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין כבר סולקו מהתנועה. הראשון טבע את השוויון בין "בֶּן-עֲרָב, בֶּן-נָצֶרֶת וּבְנִי" והשני את "יש שופטים בירושלים".

במובן הערכי, השמות האלה לא אומרים דבר ליאיר נתניהו, לרונית הביביסטית ולכל אלו שאיחלו לאמנון אברמוביץ' להישרף שוב למוות. אבל השמות האלה אומרים משהו לגדעון סער, ליואב קיש, ליובל שטייניץ. השמות האלה היו מורי הדרך של בני בגין, לימור לבנת ודן מרידור, שהתרחקו גם הם מהתנועה.

קראו עוד בכלכליסט:
לפעמים הרוב זקוק להגנה מפני עריצות המיעוט
בג"ץ: על אדלשטיין לכנס המליאה לדיון בהחלפתו – עד יום רביעי
אדלשטיין מסרב להתחייב בפני בג"ץ כי יכנס את המליאה עד יום רביעי לדון בהחלפתו

אחד ההבדלים בין מפלגה לכנופיה היא היחס לכללי ההכרעה הדמוקרטיים גם כשהם נגדך. בימים האחרונים, היחס לבית המשפט העליון הוא יחס של כנופיה. איומים, הסתה, קריאה לסרבנות ואי ציות. אתמול שמענו את הדיבורים, היום נראה אם גם יהיו מעשים. שר המשפטים אמיר אוחנה, בראיון הראשון עם כניסתו לתפקיד, הודיע שאין חובה לכבד פסקי דין של בית המשפט. שלשום, הוא גם קרא ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ליישם את קריאתו ההיא ולא לציית. היום, נראה למי אדלשטיין יציית – לבית המשפט או לשר המשפטים. בחירה שהיא חלום בלהות במדינה דמוקרטית.

להרחבה