לחשב שיתוף מחדש

 

 

סבר פלוצקר,ידיעות-אחרונות- חדשות • 24.03.2020

משבר הוא גם הזדמנות. משבר הקורונה יצר הזדמנות נדירה לכונן בישראל ממשלת אחדות רחבה שתכלול גם את חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת, ולעגן בחקיקה את השפעתם של מומחים על החלטות ממשלתיות גורליות. הנגיף התוקפן מאיים על כלל תושבי המדינה, ורק ממשלה שבה יכהנו זה לצד זה שרים ממפלגות יהודיות וערביות ואשר תסתמך על "מועצת חכמים" על־מפלגתית תקרין את האמינות הממלכתית והכלל־מדינתית שכה חסרה.

הכוונה של כחול לבן לכונן קואליציה "פטריוטית", כלומר ללא שרים מהרשימה המשותפת, אינה מעשית ומוציאה אל מחוץ לגדר כחמישית מהציבור הישראלי. אותם 20% ש־80% האחרים יותר משמחים לקבל מהם בשעות קשות שירותי רפואה, בריאות וסיעוד.

הצלת המדינה מונחת על כף המאזניים. לכן לא די בממשלה רחבה. חיוני למנות לצידה "קבינט מלחמה בקורונה" שיורכב ממיטב המוחות המדעיים הישראליים, "מועצת חכמים"

להרחבה

 

 

כותב שורות אלה לא נמנה, בהמעטה, עם קומץ האוהדים היהודים של הרשימה המשותפת – משותפת לקומוניסטים, איסלאמיסטים ולאומנים, שלוש אידיאולוגיות דוחות. אלא שדווקא התערובת הרעיונית גדושת הניגודים ממנה עשויה הרשימה המשותפת מעידה על אופיה: היא נוסדה כדי לייצג את האינטרסים האזרחיים של המיעוט הערבי ובכך לקדם את הישראליזציה שלו. את היותו חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית הגדולה.

 

לו היה לכחול לבן דחף עז דיו להיות מפלגת שלטון בימי קורונה, היא לא הייתה מהססת להציע לרשימה המשותפת להצטרף לממשלת חירום. כי אם המשך שלטון נתניהו כה מסוכן לדמוקרטיה, אם ההחלטות שלו בנושאים קריטיים מושפעות מחששו לעמוד למשפט – או במילים אחרות, אם הפלת נתניהו מרכזית, גורלית, היסטורית – המחיר של ממשלה בשיתוף שרים מהרשימה המשותפת נראה בהחלט סביר.

 

הצעה לצירוף הרשימה המשותפת לממשלה תהיה שבירת טאבו יהודי שממילא אבד עליו הכלח. היענות של הרשימה המשותפת לכהן בממשלה כזו תהיה שבירת טאבו ערבי שממילא נותרה ממנו רק כסות מילולית.