אנרגיה ותשתיות
התגלה הפרק החסר בספר של שטייניץ בקרב על הגז
המאבק בין הדרג הפוליטי לפקידותי בממשלה גרם נזק אדיר לרשות התחרות ולמערכת המשפטית ■ הראשונה סורסה, השנייה נמצאת על כס הנאשמים כמי שתופרת תיקים ■ שומרי הסף בישראל זקוקים לשיקום מהיר

סמי פרץ.דהמרקר=12.02.20=פורסם ב-08.02.20

אין מי שמבין טוב יותר את הנזק שנגרם בשנים האחרונות לשומרי הסף בישראל כמו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט. מי שהיה מזכיר הממשלה של בנימין נתניהו, חש על בשרו בשנה האחרונה את הלחצים, ערעור הלגיטימיות שלו ("לחקור את החוקרים", "תפירת תיקים"), ההתקפות האישיות, והניסיון להחלישו – רק מפני שהוא עושה את עבודתו ומצא לנכון להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה.

ספק אם העניין הבא נמצא בראש מעיינו של מנדלבליט, אך ייתכן כי יש בידיו לשקם את מעמדה של שומרת סף אחרת, בבואה לפעול למען האינטרס הציבורי. ידיו העמוסות ממילא נדרשות בימים אלה להחלטה דרמטית שעשויה להיות לה השפעה על שוק הגז הטבעי בישראל. יו"ר רשות התחרות (לשעבר רשות הגבלים עסקיים) מיכל הלפרין, פנתה אליו כדי שיבדוק אם נובל אנרג'י ודלק הפרו את מתווה הגז. לרשות התחרות יש מחלקה משפטית גדולה ואת הידע המקצועי הנדרש כדי לקבוע אם היתה הפרה כזו. זה הרי תפקידה – לוודא שאין פגיעה בתחרות בשווקים השונים.

רשות ההגבלים סורסה, כשהממשלה החליטה ליטול ממנה את ההחלטה על מתן פטורים מהסדרים כובלים
אלא שרשות ההגבלים סורסה לפני חמש שנים, כשהממשלה החליטה ליטול ממנה את ההחלטה על מתן פטורים מהסדרים כובלים בין שותפויות הגז, כאשר אישרה את מתווה הגז. רשות התחרות הבינה את הרמז, ועסקה מאז בתחרות בשווקים אחרים, פחות משמעותיים משוק הגז. הדבר פגע אנושות במעמד רשות התחרות, שהודרה למעשה מהטיפול באחד השווקים הכי חשובים לכלכלה הישראלית.

להרחבה