נתניהו הקפיץ את ניר ברקת מארה"ב כדי למנותו לשר אוצר – ואז התחרט
ראש הממשלה השיב את ברקת לישראל במטרה למנותו לשר האוצר במקום משה כחלון, שהתברר כי לא עודכן בתוכניות ■ נתניהו מנסה לגייס קולות אך מתלבט: מצד אחד, כחלון פורש, לא מביא לליכוד קולות ועלול לעשות נזק אם יפוטר. מצד שני, הוא לא רוצה להרגיז את בכירי הליכוד במינוי מפתיע

מאת חגי עמית,דהמרקר-.11.02.20-פורסם ב-12:54

ביום חמישי האחרון המריא חבר הכנסת ניר ברקת לארה"ב. טיסתו אורגנה בהתאם לבקשת תנועת הליכוד העולמית, המתמודדת בימים אלה בבחירות לקונגרס הציוני העולמי. ברקת תזמן את הביקור כך שיוכל ליטול חלק בכנס של המועצה היהודית ליחסים בינלאומיים שהיה אמור להיפתח ביום ראשון – ולנהל במהלכו פגישות עם גורמים בעלי השפעה בוושינגטון.

אלא שראש העיר לשעבר של ירושלים לא הספיק לפרוק את המזוודות שלו מעבר לים – וכבר קיבל טלפון מראש הממשלה, בנימין נתניהו. תוכן השיחה לא ידוע לנו. מה שכן ברור הוא שברקת הסיק כי נתניהו מבקש ממנו לחזור לישראל בבהילות משום שברצונו למנותו לתפקיד שר האוצר תיכף ומיד, במקומו של משה כחלון.

נתניהו החליט לפטר את כחלון לאחר הודעת כחלון כי הוא פורש מהפוליטיקה לאחר הפרסומים על הקשר שלו עם מינוי השופטת אתי כרייף..פיטוריו הניעו תגובה ברקת לא חיכה יותר מדי וציית לבקשה. הוא מיהר לשדה התעופה, צילם במהירות מהדיוטי פרי סרטון, שבו הוא מתנצל בפני היהודים היקרים אשר הזמינו אותו לכנס על כך שהוא חייב לחזור מיידית לישראל, והמריא חזרה.הוא עשה כל זאת רק כדי לגלות ביום שנ בערב כי כחלון עצמו לא מעודכן בתוכניות של נתניהו לפנות אותו מלשכתו – ומקורביו מגדירים את כל המהלך כספין. במקביל בסביבת ראש הממשלה הדגישו אתמול (ב') כי הסיכום בין נתניהו לשר כחלון הוא שהשר יישאר בתפקידו עד הבחירות.

פרשנות מאת יגאל לביב:

נתניהו החליט לפטר את כחלון לאחר הודעת כחלון כי הוא פורש מהפוליטיקה לאחר הפרסומים על הקשר שלו עם מינוי השופטת אתי כרייף..פיטוריו הניעו תגובה של חלק מראשי חברת הפקת הגז הטבעי בישראל. מתווה הגז לא היה מתקיים ללא שיתוף. הפעולה בין ראש הממשלה נתניהו לשר אוצרו  כחלון.שניהם המשיכו לשמור על המתווה ובלמו כל ניסיון לפגוע בחברות מפיקות הגז הטבעי.בכאוס הקיים בישראל מתווה הגז רוצה כי שניהם ימשיכו בתפקידם,אם אפשר,ואם בכורח בית המשפט נתניהו ייאלץ לפרוש אז כחלון ימשיך לשמור על ממתווה הגז.