יצחק תשובה דיבר – ומניית דלק נפלה לשפל של כמעט שמונה שנים
יצחק תשובה הימר בגדול על שוק הנפט העולמי באמצעות עסקת שברון, והירידה הנוכחית במחירי הנפט חושפת מחדש את הסיכונים שהוא לקח ■ מניית דלק השלימה נפילה של 30% בחודש, ושווי הקבוצה ירד אל מתחת ל-5 מיליארד שקל ■ התשואה על האג"ח הארוכות של החברה טיפסה לכ-7%

ערן אזרן,דהמרקר-04.02.20

בזמן שיצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק (41,100 -4.42%) , פיזר אתמול חיוכים בכינוס המשקיעים שערכה דלק בתל אביב, מניית הקבוצה ירדה ב-4.4% נוספים. בכך השלימה המניה נפילה של כמעט 30% בתוך חודש. לאחר הירידות, מניית דלק נסחרת במחיר הקרוב לשפל שבו היתה ביולי 2012 – תקופת משבר החובות האירופי. שווי השוק של הקבוצה ירד שוב מתחת לרף של 5 מיליארד שקל – החברה ה-35 בשווייה בבורסה, פחות משוויה של המתחרה אנרג'יאן ומעוד חברות כמו ביג, גב-ים שופרסל והראל.

הירידות האחרונות במניית דלק – שממשיכה לבצע רכש עצמי של מניות ואג"ח בשוק בהיקפים משמעותיים (Buyback) – מיוחסות בעיקר לירידה במחיר הנפט, עקב התפשטות וירוס הקורונה, בצד השפל במחירי הגז הטבעי. כיום קבוצת דלק חשופה לשוק הנפט העולמי יותר מתמיד, לאחר שרכשה את נכסי הנפט של שברון בים הצפוני, באמצעות החברה הבת (100%) איתקה, בעסקה ממונפת בשווי של 2.5 מיליארד דולר.

תשובה הימר בגדול על שוק הנפט העולמי – תעשייה שנמצאת ממילא במשבר עמוק, ומתאפיינת במחאה גוברת שקוראת להפסקת השימוש בדלקי מאובנים. בחמש השנים האחרונות איבדה מניית דלק 40%, שעה שמדד ת"א 90 קפץ ב-85%. למעשה, קבוצת דלק פיספסה את העליות החדות בשווקים, שהזניקו את שוויין של חברות לרמות גבוהות ויוצאות דופן.

לדלק יש חובות של 9.5 מיליארד שקל (סולו, ללא החברות הבנות) – מהם היא נדרשת לפרוע 6 מיליארד שקל עד 2023. על רקע הירידה במחיר הנפט, האג"ח של דלק שבו לרדת אתמול. אג"ח ל"ד הארוכה ירדו ב-0.6%, והתשואה עליהן טיפסה ל-6.8%. אם תשואות האג"ח של דלק ימשיכו לעלות, היא עלולה למצוא את עצמה בתרחיש מסוכן, שבו הגישה למיחזור חוב בשוק ההון נסגרת בפניה.

להרחבה