משפט

אושרה תביעה: חברת החשמל ניחשה כמה הלקוחות חייבים לה – וגבתה מהם כסף
לפי התביעה, החברה גבתה תעריף "קריאת מונה" גם כשהמונה לא נקרא ולא היתה בעיה של גישה ■ הנזק מוערך ב-16.5 מיליון שקל

אפרת נוימן,דהמרקר-03.02.2020 13:58 עודכן ב: 18:48

בית המשפט המחוזי בחיפה אישר בשבוע שעבר בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת החשמל בטענה שהיא גובה מלקוחות סכומים ללא הצדקה. הבקשה עסקה בטענות שחברת החשמל – המפוקחת על ידי רשות החשמל – אינה מקיימת את החובות כלפי הצרכנים.

בחלק מהמקרים החברה חישבה את החיובים של הלקוחות לפי הצריכה בפועל, על פי קריאת מונה, וחלק לפי הערכה. לחברת החשמל מותר לבצע הערכות במקרים שבהם אין לה גישה לביצוע קריאה ובמקרים שבהם היא, מסיבותיה שלה, מדלגת על ביצוע המדידה. עם זאת, בתביעה נטען כי החברה גבתה באופן יזום תעריף קריאת מונה בסך 1.86 שקל לחודש (מחיר מעודכן מתחילת 2019) גם מלקוחות שהיא בחרה לדלג על המדידה שלהם ולא היתה בעיה של גישה.

הבקשה הוגשה לפני כשנה על ידי דורון ויסברוד, עו"ד כלכלן ושמאי מקרקעין מסביון; שלמה קורקום, מתווך נדל"ן מהישוב רינתיה; שמעון כסלו, גמלאי מסביון; ושי קזז, מתווך נדל"ן מהיישוב חבר. העילות בתביעה הן עשיית עושר ולא במשפט, הפרת חובה חקוקה, רשלנות והפרת חובת תום הלב. לפי בקשת האישור, הנזק לכל חברי הקבוצה מוערך ב-16.5 מיליון שקל.

השופט מנחם רניאל קיבל את הבקשה, וקבע כי המבקשים עמדו בנטל המוטל עליהם בשלב זה והוכיחו עילות תביעה אישיות נגד חברת החשמל, שמצדיקה בירור של הטענה במסגרת תביעה. המשמעות היא שכעת ניתן יהיה לברר את היקף הנזק האמיתי לפי נתוני חברת החשמל. הקבוצה היא "כל מי שחויב בתעריף קריאת מונה בחשבון תקופתי, המבוסס על הערכה בשבע השנים שקדמו להגשת הבקשה לאישור, כאשר לא נמנעה הגישה לקריאת המונה".

להרחבה