קרוב לשליש מהצעירים המיועדים לשירות ביטחוני השנה אינם צפויים להתגייס, ובצה"ל חוששים כי אחת הסיבות המובילות לכך היא הזינוק הדרמטי במתן פטור נפשי: "היד קלה על טופס השחרור", סיפר קב"ן לשעבר • כעת יוצאים בצה"ל למאבק בתופעה המדאיגה: "מתן פטור נפשי ראוי שייעשה בכובד ראש וכמוצא אחרון", הסביר ראש אכ"א, "רוצים לאפשר לכולם לזכות בשירות משמעותי"

יוסי יהושוע,ידיעות-אחרונות,19.01.20

לפני קצת פחות משבועיים שלח אלוף מוטי אלמוז, ראש אגף כוח אדם בצה"ל, מכתב לכל קציני בריאות הנפש (קב"ן) בלשכות הגיוס. הכותרת: "צעדים לעצירת העלייה בפטור הנפשי". תזמון המכתב לא מקרי: עם פתיחת שנתון הגיוס של 2020, ניכרת בצה"ל מגמה ברורה — ומדאיגה — ולפיה יותר ויותר צעירים, בעיקר בנים, זוכים לפטור נפשי משירות. "חובתנו לוודא כי ההחלטות על פטור נפשי מתקבלות באופן מקצועי ואחראי המכבדות את המיועדים לשירות בצה"ל", כתב אלמוז.

הנתון המדאיג מצטרף למגמת ירידה כוללת: לפי נתונים חדשים של צה"ל, צפי הגיוס בשנה הקרובה הוא כי שליש (32.9%) מהבנים המיועדים לשירות ביטחוני — לא יתגייסו. המשמעות: אחד מכל שלושה צעירים מקבל פטור. כאשר מוסיפים לכך את העובדה כי, בממוצע, עוד 15% מהמתגייסים נושרים במהלך השירות, קרוב למחצית מסך כל הצעירים בישראל לא עושים או מסיימים צבא. גם אצל בנות, המגמה זהה, גם אם מסיבות שונות: השנה עומד להישבר השיא השלילי בקרב הנשים בעלות פטור מגיוס — ולהגיע ל־44.3%.

להרחבה