יחסי חוץ
נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין
נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב • שר החוץ האיטלקי: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

אסף אוני,גלובס-19.01.2020,09:05 

ברלין. המרחב האווירי מעל מרכז ברלין נחסם, רחובות שלמים נסגרו ואבטחה מוגברת נרשמה היום בבירת גרמניה, בזמן שנציגי שני המחנות הנלחמים בימים אלה על השליטה בלוב – ונציגי המדינות המגבות אותן – יתכנסו סביב שולחן הדיונים ל"וועידת שלום" שנועדה להבטיח את היציבות במדינה הצפון-אפריקאית.

מנהיג הצבא הלאומי של לוב (LNA), הגנרל חליפה חפתר, הנתמך מאחורי הקלעים על ידי איחוד האמירויות, מצרים, ירדן ורוסיה (בין השאר) יגיע היישר מזירת הקרבות לברלין, כמו גם ראש ממשלת ההסכמה הלאומית (GNA), פאיז מוסטפא אל־סראג', הנתמך על ידי טורקיה. לפי דיווחים אחרונים, כוחותיו של חפתר מונעים ביממה האחרונה ייצוא נפט לובי מחמישה נמלים במזרח ובמרכז המדינה הנמצאים בשליטתם, בין השאר כדי להפעיל לחץ על הצד הנגדי בדיונים היום.

גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא טורקיה רג'אפ טייפ ארדואן ושר החוץ האמריקאי מייק פומפאו צפויים להגיע לוועידה, המתכנסת באירוחה של הקאנצלרית אנגלה מרקל ובהשתתפות צדדים אירופיים המעורבים בנעשה בלוב – במיוחד צרפת ואיטליה.

להרחבה