העשור האבוד
האם גם הפעם, כמו בעשור החולף, יבזבז הדרג המדיני את חלון ההזדמנויות שיצר עבורו הצבא?

אלכס פישמן,ידיעות אחרונות- חדשות • 15.01.2020

כשאמ"ן קובע שיש סבירות נמוכה למלחמה בשנה הקרובה, כתוצאה מיוזמת האויב, זה לא אומר שלא תהיה מלחמה. השכונה שלנו כל כך בלתי יציבה ומושפעת משורת משתנים — החל בבחירות בארה"ב וכלה במאבקי כוח בעיראק — שעימות מזוין יכול לפרוץ בכל נקודת זמן כתוצאה מניצוץ בלתי צפוי.

ועדיין, יש בהערכת אמ"ן בשורה של שפיות לציבור, בתום שנת בחירות מתמשכת שבמהלכה "הפציצו" הפוליטיקאים בציניות ובחרדה מפני איראנים על הגדר וטילים על גוש דן. אלא שהערכות אמ"ן לא נועדו לצורכי מורל: הן משמשות כלי לבניין הכוח הצבאי. אבל יותר מזה: אמ"ן כ"מעריך הלאומי" משגר אמירה ברורה של דרג מקצועי להנהגה המדינית: 2020 היא עוד שנה שבה יש לכם חלון הזדמנויות לפעול בלי לחצים של איום צבאי מיידי. תבחרו ללכת ליוזמה מדינית? זה הזמן. תנצלו את העובדה שהסבירות למלחמה נמוכה כדי להשקיע בפיתוח הכלכלה, החינוך והבריאות? זה הזמן. אנחנו, הצבא, ממלאים את חלקנו בעסקה, נותנים ביטחון והרתעה וקונים זמן. אז תנצלו אותו. ואם שר הביטחון בנט ישכנע את הקבינט לתקוף את האיראנים בסוריה — גם לזה אפשר להיערך כדי להבטיח תוצאה רצויה….

…הדרג המדיני ביזבז את חופש הפעולה שהיה לו בעשור האחרון כדי לשנות, באופן מהותי, את מעמדה האסטרטגי של ישראל. נראה שגם "הסבירות הנמוכה" של 2020 הולכת להתבזבז על עוד מערכת בחירות. ולזה קוראים אחריות לאומית.

להרחבה