בלעדי לכלכליסט

ההולנדים הסכימו לממן, וקו צינור הגז לעזה יוצא לדרך
גורמים עסקיים בהולנד הבטיחו לשלם 10 מיליון שקל ושטייניץ נתן אור ירוק לתכנון קו צינור הגז מישראל לעזה. הצינור, שהיוזמה להקמתו החלה עוד ב־2015, יוקם עד 2022 בעלות של 60 מיליון דולר, ויאפשר לרצועת עזה לייצר חשמל ללא תלות בישראל

ליאור גוטמן,כלכליסט-06:56,13.01.20
תגיות:גז טבעי
הולנד
עזה
ייצוא גז
יובל שטייניץ
שר האנרגיה יובל שטייניץ הנחה בימים האחרונים את חברת נתיבי גז הממשלתית (נתג"ז) לסיים תכנון מפורט להקמת צינור גז טבעי לרצועת עזה, כך נודע ל"כלכליסט". ההוראה הגיעה לאחר סבב פגישות שהתקיים בין משרד האנרגיה לגורמים מקצועיים שונים, חלקם זרים, לאחריהם הובטח שעלות התכנון המפורט, של 10 מיליון שקל תגיע ממקורות אירופאים, ככל הנראה הולנדים.

לפי התחזיות שהונחו במשרד, החתימה על הסכמי התכנון תתקיים כבר ברבעון הראשון של 2020, והקמת הקו תוכל להסתיים עד 2022.התכנון המפורט כולל חיבור של קו הולכת הגז מאזור אשל הנשיא בנגב הישראלי ומשם מערבה על לקו הגבול, עם יכולת אספקה של עד 1 מיליארד מ"ק בשנה. הכמות מספיקה להקמת שתי יחידות כוח בינוניות (כ־400 מגה וואט) או אחת גדולה, וכזו שתוכל לספק חשמל לרוב תושבי רצועת עזה.קו הצינור הסופי יעלה כ־60 מיליון דולר והקמתו תחייב חוזה גז בין גורם עזתי לגורם ישראלי, אולי בתיווך קטארי או מצרי, בדומה למכירת הגז מישראל לירדן שמבוצעת על ידי חברת בת של נובל אנרג'י ולא על ידי מאגר הגז הישראלי ישירות.

להרחבה