מנוּע או לא: הכרעת היועמ"ש אולי היתה חוסכת את הבחירות
היועץ המשפטי לממשלה חיזק את ידיו של בנימין נתניהו כראש ממשלת מעבר שאין להפילו, אך נמנע מלהתייחס למעמדו כנאשם בפלילים שעשוי לבוא לנשיא עם 61 חתימות. הכרעה כזו אולי היתה משרתת גם ממשלת אחדות

משה גורלי,כלכליסט-08:07,05.12.19
תגיות:אביחי מנדלבליט
בנימין נתניהו
בחירות 2020
1. התאונה החוקתית שמתרחשת לנגד עינינו משלבת פוליטיקה ומשפט שמסתחררים ומתנגשים זה בזה. כרגע, המערכת הפוליטית מתנהלת תחת ההנחה שנאשם בפלילים יכול לקבל מנדט להרכבת הממשלה. כל עוד אין קביעה משפטית אחרת — של היועץ המשפטי או של בג"ץ — בנימין נתניהו יכול לאסוף 61 חתימות ולקבל מנדט מהנשיא, והוא יכול לנצח בפריימריז, להיות מועמד הליכוד לראשות הממשלה, לנצח בחירות ולקבל מנדט להקמת הממשלה הבאה. או שלא. לא מתפקדי הליכוד, לא המתחרים בפריימריז אם יהיו, לא הבוחרים בקלפי — אף אחד לא יודע.

לנתניהו שני כובעים: ראש ממשלת מעבר ומועמד להרכבת הממשלה הבאה, כרגע, עם סיום חלון 21 הימים, היועץ המשפטי לממשלה מחזק את ידיו כראש ממשלת מעבר שלא ניתן להפילו מטעמי אי אמון או נבצרות, אבל מסרב להתייחס למעמדו כחבר כנסת שעשוי לבוא לנשיא עם 61 חתימות. ובצדק מסוים מבחינתו, בהינתן מבול השופכין שהיה ניתך על ראשו אילו היה מתערב בהליך הפוליטי. המשכיל בעת הזו יידום מחוות דעת שאינן דחופות. כששר המשפטים אמיר אוחנה החליט ליטול לעצמו את סמכות מינוי ממלא מקום פרקליט המדינה, מנדלבליט הזדרז לקפוץ כנשוך נחש. וחוץ מזה, כרגע הבעיה היא בעיקר לפתחו של הנשיא ראובן ריבלין שבסמכותו לתת או למנוע את המנדט מנאשם שאסף 61 חתימות.

להרחבה