חדשות חינוך וחברה

"בצער ובהקלה": הסיפור מאחורי מודעת האבל החריגה ב"הארץ"
במשך ארבעה עשורים נאבקה משפחתו של ד"ר אדוארדו בלייר, רופא שיניים יהודי ופעיל קומוניסטי שנחטף באורוגוואי ב-1975, כדי להבין מה עלה בגורלו. באוקטובר חלה התפנית כשנמצאו עצמותיו. בשבוע הבא תשב עליו משפחתו שבעה בתל אביב

עופר אדרת,הארץ-05.12.2019

במודעת האבל החריגה שפורסמה היום (רביעי) בעיתון "הארץ", מדווח על הלווייה שנערכה לאחרונה לאדם שנרצח ב-1976. משפחתו תשב עליו שבעה בתל אביב בשבוע הבא – 43 שנים לאחר מותו. בפתח המודעה כתבה בתו כי היא מודיעה "בצער ובהקלה" על קבורתו של אביה, ולא בכדי: במשך עשרות שנים גורלו של אביה היה בגדר תעלומה ועד לאחרונה מקום קבורתו היה בלתי נודע‎.

מודעת האבל של בלייר, שפורסמה היום בהארץ

האיש ששמו מתנוסס על המודעה הוא ד"ר אדוארדו הורוביץ בלייר – רופא שיניים יהודי שהיה במשך שנים חבר הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית באורוגוואי. ב-1975, בגיל 47, הוא נחטף כחלק ממבצע של הצבא, שנועד לחסל את ראשי הקומוניזם במדינה, אשר פעלו במחתרת בעת המשטר הצבאי ששלט בה בשנות ה-70.

במשך ארבעה עשורים נאבקה משפחתו בניסיון להצילו ובהמשך אף לברר מה עלה בגורלו. בני המשפחה, שחיים בארץ, פעלו כדי לברר גם מה עלה בגורל פעילים נוספים קומוניסטיים כדוגמתו של בלייר, שנעלמו באותן הנסיבות.

להרחבה