הקמת זירת מסחר בגז בישראל, ראשונה מסוגה במזרח התיכון ותסייע למשק לשמור על האיזון במערכת – מוקמת בימים אלה

מצורפת תמונה מותרת לשימוש. קרדיט צילום: יעל צור. ימין לשמאל: עוד צבי ניקסון, דר אגברט לאז'ה, דורון ליבן, שמשון ברוקמן, שרה הדר, ג'יי אפשטיין

דורון ליבן, מנכ"ל EMEX  (East MED Energy Exchange)חשף כעת בוועידת העסקים והאנרגיה 2019, את החזון והעבודה הנעשית לקראת פתיחתה של זירת מסחר בגז בישראל, בשיתוף הענקית EEX מבית דויטשה בורסה.

מיזם שהתחיל להירקם בשנת 2016 בישראל, שבבסיסו הקמת זירת מסחר בגז תוך שמירה על איזון המערכת, נמצא כעת בשיא הקמתו. ההקמה זורזה לאור החלטת רשות הגז לעבור למצב של בקרת זרימה במקום בקרת לחץ. "אנחנו מתכוונים להתחיל הפעלה מזרמית בחציון הראשון של 2020", אמר ליבן. "זה תלוי בשחקנים שיצטרפו לזירת המסחר. נגיע עם טיוטת חוזה בינואר לכל ספקי האנרגיה שזקוקים לסוג כזה של שירות, וככל שיצטרפו אלינו ספקים מהר יותר –  נוכל למהר עם ההזרמה והמשך העבודה", הצהיר. "החברים שיוכלו להצטרף לזירת המסחר הם whole sale market – רק כאלה שיש להם חיבור פיזי לרשת ההולכה, חברת החשמל, IPP, מפעלי תעשייה גדולים ומשווקים למיניהם. מבחינת יצירת איזון במערכת – הצרכנים עד היום לא מתואמים – לא היה סנכרון בין הצריכה והאספקה. כעת, יתאפשר איזון מלא בין הצריכה והאספקה יום קודם – בין השעה 5-6 בערב, יהיה שעה של מוצר שנצרך היום שבשעה הזו – וככה ימנעו מקנסות בנתיבי הגז (נתג"ז). "אם הספקים יהיו זריזים בחבירתם לזירה – נזילות תוביל לנזילות – מהירות ההקמה והתחלת הביצוע, תלויה בשיתוף הפעולה של השחקנים", הוסיף.

ד"ר אגברט לאז'ה, מחברת EEX מבית דויטשה בורסה, הציג את החזון מאחורי פתיחת בורסת גז בישראל. "בישראל מתנהל שיח חזק בנושא המחירים במשק הגז, הרפורמות והדילמות סביב עניין זה – מחד, יש ייצור גז, ומאידך יש בקשה לאנרגיות מתחדשות, איזון המערכת, לגמישותה נוכח התנאים המשתנים. יש צורך בשינוי אופן הניהול של המסחר פה. יש צורך ברור בפלטפורמות שמאזנות את המערכת – השחקנים המשמעותיים מבינים ששינויים הולכים להגיע. זה הופך אותנו מעוניינים בשוק הישראלי – ולכן אנחנו מושקעים בשיתוף עם היזמים הישראליים שיהפכו את זה לאפשרי. "זירה זו חשובה לישראל – יש יתרונות ברורים וכך תהיה שקיפות מלאה בעניין המחירים. כך לישראל פוטנציאל להפוך לחממה אזורית מובילה בנושא ניהול משק הגז, מצרים וירדן זו רק ההתחלה".

במעמד בכירי המשק ונציגי החברות הגדולות ביותר בתחום, נפתח יומו השני של הוועידה ה-17 לאנרגיה ולעסקים, בסימן רפורמות חדשות בניהול משק האנרגיה, במלון כפר המכביה, רמת גן. הועידה, אותה יוזמים ומארגנים חברת Eco-Energy וחברת 'תכלית כנסים', משמשת בשני העשורים האחרונים כפורום האנרגיה השנתי המרכזי המוביל מסוגו בישראל.