חדשות | שכנים
מי סובל ממוות מוחי
רחת לוקום כנראה לא יהיה הקינוח המועדף בכינוס נאט"ו בלונדון, שיעמוד בסימן הקונפליקט בין טורקיה לאירופה

מאת צבי בראל,הארץ,02.12.2019

….

בשבוע שעבר העניק ארדואן למדינות אירופה — בעיקר ליוון וקפריסין, אך גם לישראל ולמצרים — סיבה נוספת לתסכול. הוא חתם עם לוב על הסכם שיתוף פעולה, הכולל סימון הגבולות הכלכליים הימיים בין טורקיה ללוב. ארדואן ומנהיג הממשל המוכר בלוב, פאיז אל־סראג', דחו את הטענות בדבר אי־חוקיות ההסכמים, שהרי מדובר בשתי ממשלות מוכרות ובמדינות ריבוניות. ספק אם ההגדרה הזאת מתאימה ללוב, שכן היא מונהגת על ידי שתי ממשלות, שני צבאות לפחות, ושני פרלמנטים.

 אלא שלא ההיבט הזה בהסכמים הוא שמפריע לאירופה. סימון הגבול הכלכלי יכלא את קפריסין וכרתים במרחב ימי, שהשליטה הכלכלית בו נמצאת בידי טורקיה. היא תהיה רשאית לחפש ולהפיק בו נפט וגז ולבלום מעבר של צינורות גז ונפט דרכו לאירופה.

 למעשה כל צינור שיעבור מישראל, מצרים, או קפריסין לאירופה יחייב ניהול מו"מ עם טורקיה. ספק אם למי מהמדינות הגובלות במרחב הזה יש פתרון משפטי להסכמים הללו. גם אם יחליטו מדינות האיחוד האירופי להטיל סנקציות על טורקיה, יהיה עליהן לנמק מדוע ההסכמים הללו אינם תקפים, ורק אם טורקיה תבלום בכוח את מעבר צינורות הנפט, יהיה אפשר להטיל עליה סנקציות.

כמדינה השרויה ביחסים מתוחים עם רוב מדינות המערב ומנודה ברוב מדינות ערב — הצליחה טורקיה לרכוש לעצמה מעמד איתן. ארדואן קורא תיגר לא רק על המועדונים הוותיקים כמו נאט"ו והאיחוד האירופי — ביחד עם ראש ממשלת מלזיה, מהאטיר מוחמד, הוא יוזם הקמת גוש מדינות מוסלמיות, שיהיו חברות בו גם קטאר, אינדונזיה ופקיסטאן, והוא עלול להנחית מהלומת מוות על איחוד מדינות האיסלאם, הכולל 53 מדינות. הכינוס הראשון של הגוש הזה צפוי להתקיים ב–19 בדצמבר, ללא סעודיה ומצרים.

להרחבה

תגיות: