הארץ | מדע
חוקרים יצרו חיידקים שניזונים מפחמן דו-חמצני בלבד למען עתיד כדור הארץ
באמצעות עריכה גנטית ותהליך אבולוציה מכוונת, חוקרים ממכון ויצמן הצליחו לגמול חיידקי אי-קולי מסוכר, ולהפוך לראשונה יצור "צרכן" ליצור "יצרן". החיידקים המשודרגים יוכלו בעתיד לשמש גם לייצור דלק ביולוגי ולצמצום פליטת פחמן ממפעלים

אסף רונאל,הארץ-28.11.2019

המין האנושי ניצב כיום בפני כמה מהאתגרים הגדולים בתולדותיו, ואחד מהם הוא כיצד ניתן להבטיח די מזון ואנרגיה לכשמונה מיליארד בני אדם בעיצומו של משבר אקלים הולך ומחריף. שילוב אתגרים זה מעמיד בספק את יכולתם של בני האדם להמשיך להתרבות וגם לשפר את איכות חייהם, או אפילו לשמור עליה במצבה הנוכחי, וכמובן למנוע קטסטרופות שיפגעו בחייהם של מיליונים.

האם האנושות תעמוד בהצלחה בפני אתגר שכזה – וכיצד – הן עדיין שאלות פתוחות. אולם כל המומחים מבינים שכדי להגשים זאת, נצטרך קודם כל להיגמל מהתלות שלנו בדלק מאובנים, ששריפתו מעלה את ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה, מגבירה את אפקט החממה ומביאה להתחממות הרסנית של האקלים הגלובלי. כדי להיגמל מנפט, פחם וגז, ברור כי יהיה צורך בשינויים באורחות החיים – אולם ישנה גם תקווה שמדענים יצליחו לקדם אותנו לעבר ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, אנרגיה שעלותה הסביבתית נמוכה בהרבה.

מחקר חדש, שנערך במכון ויצמן למדע, מציג פריצת דרך משמעותית בדרך להפקת דלק שלשימוש בו מחיר סביבתי נמוך: החוקרים הצליחו לגרום לחיידקים להיגמל מסוכר ולהיזון אך ורק מהפחמן הדו-חמצני שבאוויר סביבם, בשילוב בין הנדסה גנטית לאבולוציה מוכוונת של היצורים המיקרוסקופיים. המחקר המציג את ההישג, שרבים הניחו כי הוא בלתי אפשרי, התפרסם היום (רביעי) בכתב העת המדעי Cell.

להרחבה