אנרגיה ותשתיות רכב ותחבורה

המדינה יכולה לחסוך לנו 5 מיליארד שקל בשנה — אבל היא מעדיפה להתעלם
מחקר חדש חושף את מחיר המדיניות הממשלתית המעודדת עשרות אלפי עובדי מדינה להעדיף רכב פרטי ■ שלל ההצעות לשינוי, כמו מתן אפשרות לעבודה מהבית, פדיון חניה כתוספת שכר ותוספת שכר במקום הטבה לרכב הפרטי, נתקלות בחומה בצורה

מירב ארלוזורוב,דהמרקר-28.11.2019 06:07 עודכן ב: 08:16

ממשלת ישראל משקיעה בחמש השנים האחרונות עשרות מיליארדי שקלים בשנה בצמצום הגודש בכבישים, ונוחלת עד כה כישלון חרוץ. עיקר מאמציה של המדינה הוא לשכנע את הציבור להמיר את הרכב הפרטי שלו בתחבורה ציבורית, ולשם כך עומדת המדינה לצאת גם בפרויקט התשתיות הגדול ביותר אי־פעם: הקמת המטרו בעלות של 150 מיליארד שקל.

באותו הזמן, על תקן של דבר והיפוכו, הממשלה מקיימת מדיניות שמעודדת את עובדיה להמשיך ולהעדיף את הרכב הפרטי שלהם על פני שימוש בתחבורה ציבורית. היא עושה זאת במגוון דרכים: החזר החזקת רכב, שיכול ליהנות ממנו רק עובד מדינה שמחזיק בבעלות על רכב, חניה חינם במקום העבודה, היעדר מתן אפשרות לעבודה מהבית, היעדר הסעות (כמעט) למשרדי הממשלה, וכמובן — היעדר תמריץ לנסיעות משותפות או לשימוש באמצעי תחבורה תחליפיים כמו אופניים.

כתוצאה מכל אלו, עובדי המדינה הם כנראה בין העובדים שתורמים הכי הרבה לגודש בכבישים: יש 65 אלף עובדי מדינה, שמחציתם מקבלים החזקת רכב. נתוני הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, מעלים כי עובדי המדינה נוסעים בממוצע 24 ק"מ למקום העבודה שלהם, לעומת 18 ק"מ בממוצע בקרב שאר העובדים במשק.

להרחבה