מצרים מפחיתה את קצב הפקת הגז הטבעי ב- 10 BCM לשנה לאחר שהשיגה עודפי  גז.

 

מאת אמנון פורטוגלי,‏9 אוקטובר, 2019

 

ב-7 לאוקטובר פורסם ב- Daily News Egypt כי משרד הנפט הפחית את ייצור הגז הטבעי במצרים בכ- 10 BCM לשנה, לכ- 62 BCM לשנה מ- 72- BCM לשנה עקב הירידה בצריכה בשוק המקומי ובייצוא.

גורם במשרד הנפט מסר לעיתון כי המדינה השיגה עודף בייצור גז טבעי מאזורי זיכיון שונים, המוערכים בכ- 10 BCM בשנה, ובאותו הזמן חלה ירידה בצריכת הגז של תחנות הכוח.  צריכת הגז של תחנות הכוח ירדה לכ- 38 BCM לשנה כיום, לעומת 46.5 BCM בשנה במהלך הקיץ, בגלל הטמפרטורות הנמוכות, שהפחיתו את צריכת החשמל, ובאותו זמן הגדילו את היעילות של תחנות הכוח. צריכת הגז של תחנות כוח מייצגת 61% מכלל הצריכה, בעוד שהשאר מפוצל בין ענפי התעשייה, משק הבית ורכב.

המקור במשרד הנפט הוסיף, כי פרויקטי הגז החדשים שקושרו לאחרונה למערכת הגז כמו שדות הגז זוהר, נוראס, צפון אלכסנדריה, ובלטים דרום-מערב, תרמו לעליית ייצור הגז במצרים בשיעורים חסרי תקדים.

המקור, ייצור הגז הטבעי של מצרים צפוי לעלות לקצב של 77.5  BCM לשנה ואילו צריכת הגז המקומית תגיע לכ- 64 BCM לשנה בשנת הכספים 2019/20. צריכת הגז המקומית תעלה בהדרגה לכ- 72  BCM לשנה במהלך שנת הכספים הבאה 2020/21.

לפי הודעה זו, למצרים יש עודפי גז בהיקף של כ- 10 BCM לשנה.

ב- 22 לספטמבר 2019, פורסם בניוזלטר Energy Egypt  כי מפעל הנזלת הגז ב- IDKU בקיבולת של כ- 10 BCM לשנה יחזור לפעילות מלאה, ב- 100% מתפוקתו הנומינלית, בחודש הבא (אוקטובר). כך אמר תאמר עבדלסאלאם Tamer Abdelsalam  מנהל האופטימיזציה הבכיר של החברה בכנס גאסטק Gastech ביוסטון. לפי הפרסום, מפעל ההנזלה פועל עכשיו ב90% מהקיבולת שלו.

ב- 1 לספטמבר 2019, פורסם כי חברת הגז הלאומית המצרית  EGAS ביטלה מכרז לשלושה מטענים של LNG ממפעל ההנזלה IDKU ליד אלכסנדריה עקב הצעות מחיר נמוכות. גורמים בשוק מסרו  לרויטרס, כי המכרז, שנסגר ב- 28 באוגוסט, בוטל בגלל הצעות מחיר נמוכות.

שלשה שבועות אח"כ, ב- 22 בספטמבר 2019 ציטט רויטרס שני מקורות בתעשייה, לפיהם חברת הגז המצרית EGAS הציעה שישה מטענים של גז טבעי נוזלי (LNG) ממפעל ההנזלה  Idku. המטענים הוצעו על בסיס Free-On-Board (FOB) להעמסה בין ה- 5 באוקטובר, 2019 ל -1 בנובמבר 2019.

ארבעה ימים אח"כ ב- 26 לספטמבר, מסרה סוכנות הידיעות רויטרס מפי שלושה גורמים בשוק כי  EGAS

ביטלה את ההצעה לשישה משלוחים של גז טבעי נוזלי (LNG) בין ה -5 באוקטובר ל -1 בנובמבר. רויטרס

הוסיפה כי זה מכרז ה- LNG השלישי ברציפות שבוטל על ידי החברה, אך הסיבה לביטול עדיין לא ברורה. המקורות של רויטרס אמרו כי ביטול המכרז הקודם, שהיה לאספקה בספטמבר, נבע ממחירי הצעות נמוכים .

מסתבר, לפי הודעות אלו, שלמצרים יש עודפי גז בהיקף של כ- 5 BCM לשנה, והיא מציעה אותם בשוק העולמי. אלא שהמחירים בשוק נמוכים מדי, וככל הנראה לא מכסים, או מכסים בקושי, את עלויות ההנזלה, ההובלה והגזיפיקציה של הגז ממצרים, ולכן בוטלו המכרזים.

בתנאים אלו לא ברור איך ייבוא גז מישראל, עם הוצאות ההובלה מישראל למצרים, כדאי.  בתנאים אלו, במחירי הגז השוררים היום בעולם, לא ברור איך ניתן יהיה לייצא גז מישראל, דרך מפעלי ההנזלה במצרים.

ההודעות האלו אינן תואמות להודעה של שותפי תמר ולוויתן מה- 2 לאוקטובר על השלמת חתימות על שני הסכמים לתיקון הסכמי הייצוא המקוריים בין שותפי תמר לבין דולפינוס, ובין שותפי לוויתן לבין דולפינוס.  בין השאר, הגדלה משמעותית בכמות הגז שהתחייבו שותפי לוויתן לספק לרוכשת, והקטנה מסויימת בכמות הגז שהתחייבו שותפי תמר לספק לרוכשת.

המחיר שדולפינוס תרכוש את הגז מישראל לא נמסר. לפי ליאור גוטמן, שבדרך כלל יש לו מקורות טובים, מחיר הגז הותאם למגבלות מתווה הגז הממשלתי, כך שמחיר היצוא לא יהיה נמוך יותר מהחוזים שנחתמים בישראל. ועדת ששינסקי קבעה בעבר שספק גז מישראל לא יוכל לייצא במחיר נמוך מזה שבו הוא מוכר (בממוצע) גז במשק המקומי. כלומר, מחיר הגז לייצוא חייב להיות גבוה ממחיר הגז הממוצע במשק.

לא ברור איך ייצוא גז מישראל למצרים תואם את הידיעות האחרונות בדבר ביטול המכרזים לייצוא גז ממצרים, את הקיצוץ המתוכנן בקצב הפקת הגז, ואת מאזן הגז המצרי, אלא אם מעורבים בעסקה שיקולים זרים.