"יוסי מימן שיקר, בגד והשתמש בי": נשיא פרו לשעבר המואשם בעבירות שחיתות חושף את גרסתו לסכסוך
לנשיא פרו לשעבר, אלחנדרו טולדו, בטן מלאה על החקירות המתנהלות נגדו על-ידי הרשויות במולדתו, על חברו לשעבר הישראלי, יוסי מימן, שהפך ל"עד משתף פעולה" נגדו וגם על היחס הצונן שהוא מקבל מרה"מ נתניהו • מי שהיה הנשיא האינדיאני הראשון ונחשב למביא הבשורה הדמוקרטית לארצו חשוד כיום בפרשות שחיתות • מימן: "טענותיו של טולדו לא ראויות לתגובה"

שלומית לן,גלובס-   12/07/2019, 07:00

קשריו של טולדו עם ישראל והיהדות מתחילים מהבית. ב-1979 הוא נישא לאליאן קארפ, יהודיה ילידת צרפת שהייתה בצעירותה חברה בתנועת "השומר הצעיר", ואף עלתה לישראל. הם נפגשו בשנות ה-70 באוניברסיטת סטנפורד בארה"ב. ב-1987 הם התגרשו, וקארפ חזרה לישראל, אך ב- 1994 טולדו הגיע אליה לישראל והם נישאו מחדש.

טולדו גם נחשב, בלשון עבר, לידיד קרוב של המיליארדר הישראלי יוסי מימן, בעלי קבוצת מרחב ומבעלי ערוץ 10 לשעבר. אלא שהיחסים ביניהם הפכו לעכורים בעקבות חקירות פרשות שחיתות בפרו, שעוסקות בכמויות אדירות של כספי שוחד שהעניקה לאורך השנים חברת אודברכט הברזילאית לפוליטיקאים ולמקבלי החלטות במדינה הדרום-אמריקאית.

מימן טוען כי עשרות מיליוני הדולרים שנמצאו בחשבונותיו הם כספי שוחד שנועדו לטולדו, וכי הוא היה איש קש ומתווך עבור הנשיא. לפני כשנתיים חתם מימן על הסכם עם הרשויות בפרו, שלפיו הוא ישלם קנס, יחזיר חלק מהכספים, ויעיד ככל הנדרש. ההסכם מכונה בעגה המשפטית של פרו "הסכם עד משתף פעולה".

לפני שבועיים חשף "גלובס" כי מימן, "החבר לשעבר", מסר עדות רביעית נגד טולדו בשגרירות פרו בתל אביב, ובה סיפר לתובעים שהגיעו מהבירה לימה, כי הסכומים בחשבונותיו שנועדו לכאורה לטולדו, הם בהיקף של כ-35 מיליון דולר. כן נחשף, שעורכי דינו של טולדו התקוממו על כך שהליך מסירת העדות נערך ללא נציג ההגנה. הם פנו לשר החוץ, ישראל כ"ץ, במכתב מחאה על הפרת זכויותיו של טולדו על אדמה ישראלית, וטענו שמדובר בהפרת הסכמים קונסולריים. "הצעדים החריגים שנקטו רשויות פרו תוך הפרת נורמות בינלאומיות והפעלת 'עד משתף פעולה' מפוקפק כמו מימן, מסבירים מדוע רשויות ארה"ב לא נענו זה שנתיים לפחות לבקשת הסגרה בעניין טולדו", אומר עורך דינו הישראלי של הנשיא לשעבר, ניק קאופמן.

להרחבה