מצרים תכפיל כמעט את כושר הייצוא של גז טבעי נוזלי לכ -20 BCM לשנה עד סוף 2019, ומתכננת לשתף פעולה עם ערב הסעודית בחיפושי נפט וגז בים האדום.

אמנון פורטוגלי,מרכז חזן-‏10 אפריל, 2019

שר האנרגיה של מצרים, טארק אל מולא, אמר לעיתון The National  ברקע הפורום הכלכלי העולמי בירדן, כי 'מצרים מייצאת כיום גז בקצב של כ-11 BCM לשנה ואנו מצפים כי עד סוף השנה קצב ייצוא הגז יעלה לכ- 20 BCM לשנה'. מצרים מצפה שהפקת בגז משדה זוהר תגדל ליותר מ 30 BCM השנה. גם קצב הפקת הגז משדות הגז North Alexandria  ו-West Nile Delta   המופעלים על ידי BP צפוי לגדול כבר החודש. קצב הפקת הגז משדות אלו צפוי לגדול ב- 4 BCM לשנה ולהגיע לכ- 7 BCM לשנה.

מצרים ראתה תחייה כלכלית, ולהערכתי תמותג כ'נמר הכלכלי האפריקאי', בעקבות התגליות המאסיביות של גז בים במזרח הים התיכון. התגליות האלו, בעיקר שדה הגז הענקי זוהר, שהתגלה על ידי חברת האנרגיה האיטלקית אני באוגוסט 2015, הפכו את מצרים מיבואן של גז ליצואן של גז. מצרים הפסיקה את כל יבוא הגז הנוזלי ב- 2018, החזירה לפעולה את מפעלי ההנזלה שלה, ויש לה עכשיו שאיפות להפוך לרכזת גז אזורית. לדברי אל-מולא: '"אנחנו יכולים לצפות שמפעל ההנזלה Idku יפעל בתפוקה מלאה בעוד חודשיים, ומתקנים אחרים בתוך שנה'.

מצרים, הזמינה חברות לחקור לאורך מזרח הים התיכון, הדלתא של הנילוס, כמו גם במדבר המערבי שלה,

והזמינה חברות הגז בינלאומיות ענקיות כמו 'אקסון-מובייל' ו-'של' להשתתף בפרויקטים אלו, אחרי שאחד מסיבובי הזיכיונות הגדולים שלה זכה להיענות חזקה מחברות האנרגיה הבינלאומיות, לבלוקים בים והיבשה.

מצרים מתכננת לנצל גם את אוצרות הטבע בים האדום, והיא הציעה 10 בלוקים ימיים במכרז האחרון שלה בחודש שעבר. בנוסף, מצרים הודיעה על שיתוף פעולה עם ערב הסעודית בחקר הים האדום בין המדינות.

לדברי שר הנפט אל-מולא, 'כן, בהחלט אנו כבר התחלנו לדבר איתם כדי להתחיל בסידורים להחליף נתונים על התגליות הפוטנציאליות בים האדום'.  סעודיה הודיעה במרס 2019 כי היא גילתה כמויות גדולות של גז בים האדום. לפי שר האנרגיה הסעודי חאלד אל-פלה Khaled el Faleh , הממלכה תבצע בדיקת היתכנות להשקעות בתחום ותגביר את היקף החיפושים בשנתיים הקרובות.

הקטע המעניין במיוחד בדברי שר הנפט המצרי התייחס לייבוא גז מישראל. מצרים, שיש לה הסכם שלום עם ישראל ושיש לה הסכם ליבוא גז מישראל, צופה כי הגז יתחיל לזרום עד אמצע השנה. לפי אל-מולא: 'אנחנו עובדים על בדיקת נאותות. יש להם [לתאגידי הגז הישראליים] מספר בדיקת טכנית לצינור עצמו, כמו גם מספר בעיות פורמליים בהסדר של ההסכם. מלבד זאת, אנו צופים כי הגז יתחיל לזרום מישראל למצרים עד אמצע השנה. זה מה שתוכנן. אנחנו מאמינים שזה עדיין יקרה'.

דברים אלו של אל-מולא אינם מסבירים, ולמעשה מדגישים את המצב הפרדוקסלי לפיו מצרים תייבא גז מישראל למרות שיהיו לה עודפי גז מעבר לצריכה המקומית כבר השנה ובשנים הבאות, והיא מייצאת כבר עתה גז לירדן.

האם יתכן שהוויתור של חברת החשמל על פיצוי מצרי בהיקף של מאות מליוני דולר, (על הפסקת הזרמת הגז ב-2011), נעשה כדי שחברות הגז יוכלו למכור גז למצרים?