כליל – החיים עם מערכת אנרגיה מתחדשת עצמאית בלבד, בלי חיבור לרשת החשמל.

 

אמנון פורטוגלי,מרכז חזן-25 פברואר, 2019

מזה כ- 40 שנה, היישוב הקהילתי כליל אינו מחובר לחברת החשמל. תושבי הכפר בחרו שלא להתחבר לחברת החשמל ולרשת החשמל בישראל, והם לא משלמים חשבון חשמל. היישוב הוא אחד המקומות היחידים בעולם המערבי שבו לכל התושבים יש חשמל ממקור סולארי מתחדש ולא מזהם.

עם זאת, ההסתמכות על מקורות אנרגיה מתחדשים מחייבת שינויים בצורת צריכת החשמל.

היישוב הכפרי כליל הנמצא בתחום המועצה האזורית מטה-אשר, כ-10 ק"מ מזרחית לנהריה, הוקם בשנת 1979 במסגרת פרויקט המצפים של אריק שרון.  היישוב הוקם באמצעות רכישת קרקעות פרטית מתושבי האזור הדרוזים, ולא בעזרת הסוכנות (שהייתה אז הגוף המיישב) או המדינה. בהמשך, במהלך השנים, מנהל המקרקעין חילק שטחים לתושבים לצורך פיתוח החקלאות באזור.

בכליל מתגוררים בו כ – 130 משפחות, כ – 800 תושבים ועוד מספר משתנה של תושבים בשכירות ובמעמדות משפטיות שונות. הסיבה העיקרית שרוב התושבים מציינים שבגללה בחרו להגיע למקום היא 'אינדיבידואליזם'  חיים עם הטבע, ולשנותו מעט ככל הניתן.

החיים ללא חברת החשמל

בכליל אין רשת חשמל, ותושבי הכפר בחרו שלא להתחבר לרשת החשמל בישראל. אספקת החשמל לכל בית או יחידת משק, באה רק ממקורות מתחדשים. מערכות החשמל בבתים כוללות, בדרך כלל, פנלים סולאריים, מצברים רגילים מסוג עופרת-חומצה Lead-Acid  (כמו אלו הנמצאים במכוניות רגילות), לאחסון חשמל  הנטענים מהפנלים הסולאריים, וגנראטור קטן המשמש לגיבוי בתקופות עננות רציפה ולטעינה מינורית, ובבתים מסוימים כמקור אנרגיה למכשירים זוללי חשמל כמו מכונת כביסה, ומזגנים.

השימוש במקורות מתחדשים ליצירת חשמל מחייב צורת שימוש שונה בחשמל. אופן השימוש וצריכת החשמל בכליל נובעת מיכולות ייצור החשמל בכל בית בישוב. בנוסף, יש הוצאות עבור המרכיבים השונים במערכת, הוצאות תחזוקה, תיקונים והחלפות עבור רכיבי במערכת.

החיים עם חברת החשמל

אפשרות נוספת, פחות רדיקלית, היא לעבור למודל חשמל סולארי משפחתי קונבנציונלי עירוני, מסוג 'מונה אפס' או דומה.  במודל זה חברת החשמל תתחבר לבתים ביישוב באמצעות רשת חשמל הטמונה בקרקע ולא באמצעות עמודים, ולמעשה תשמש כמאגר החשמל של המערכות הסולאריות הביתיות.

למרות שהמדינה סיעה חלקית בביסוס משק האנרגיה של כליל על מערכות סולאריות, הרי שקברניטי משק האנרגיה לא ראו צורך להידרש וללמוד מהנסיון המעשי של כליל המשתרע על כ – 39 שנים, והחליטו לקדם טורבינות רוח בחציה הצפוני של ישראל. כך גם לא שוכללה התשתית הקיימת של כל הגגות בארץ וזמינותם לחיבור לרשת הארצית לעומת הצורך בהקמת תשתית מסיבית של דרכים ומוליכים עבור טורבינות הרוח.

כליל היא הוכחה חיה שנבדקה במשך כ-40 שנים, שאפשר לחיות חיים מודרניים עם מערכות אנרגיה מתחדשת עצמאית בלבד, בלי חיבור לרשת החשמל.  יתרה מזאת, מערכות מודרניות לייצור חשמל סולארי המשולבות באחסון חשמל בסוללות, הן כיום הרבה יותר זולות והרבה יותר יעילות ממערכות החשמל הישנות הקיימות בכליל. הפנלים הסולאריים כיום יעילים יותר וזולים בהרבה מהפנלים הסולאריים שהותקנו בכליל, הסוללות כיום יעילות יותר, עם משך חיים ארוך יותר ומחירן נמוך יותר, מהמצברים שהותקנו בכליל. ובמקביל, צריכת החשמל יורדת. מכשירי החשמל הפכו והופכים ליותר חסכוניים, טלוויזיות ישנות עם מסך CRT זולל חשמל עברו למסכי  LCD,  תאורת לד מקטינה את צריכת החשמל לתאורה בכ- 80%, וכו'.

ההתפתחויות האחרונות בתחום האנרגיה הסולארית ובסוללות לאחסון חשמל, מבטיחות שהמודל של כליל, של חיים מודרניים המבוססים על ייצור חשמל מאנרגיה סולארית משולב באחסון חשמל, ישים גם ליישובים גדולים יותר, לאזורים נרחבים יותר ולמעשה לכל מדינת ישראל.