משרד האנרגיה מציג: התייעלות באנרגיה – מענקים, הלוואות וחברות אסקו

 

תוך 3 שנים בלבד: מלון לאונרדו סיטי טאוור רמת גן חסך כמיליון ₪ בהוצאות האנרגיה השנתיות שלו באמצעות ניהול אנרגיה חכם וביצוע של פרויקטים להתייעלות באנרגיה של חברת vortex אנרגיה

נתון יוצא דופן זה יוצג בכנס בנושא 'התייעלות באנרגיה בבתי מלון' שיערך ב-19.2 בהשתתפות מלונאים, חברות אנרגיה וגורמי מקצוע שונים, ביניהם גם יחזקאל ליפשיץ, סמנכ"ל תשתיות אנרגיה ומים במשרד האנרגיה, שמסביר: "משרד האנרגיה פועל להתייעלות באנרגיה ולהפחתת פליטות גזי חממה באופן משמעותי, זאת כדי לעמוד ביעד הלאומי של צמצום צריכת החשמל. זה שנים רבות שמקדם המשרד את תחום ההתייעלות באנרגיה באמצעים שונים: מענקים, הסברה, הכשרה, רגולציה ועוד. המטרה היא לסייע לצרכני האנרגיה לחסוך בצריכת האנרגיה שלהם ובהוצאותיהם על תחום האנרגיה".

מלון לאונרדו סיטי טאוור רמת גן הוא מלון בן 160 חדרים, הכולל גם שטחים ציבוריים, אולמות אירועים וכנסים פעילים. סה"כ שטח המלון הוא כ-11,000 מטר. בשנת 2012 סך עלויות האנרגיה השנתיות שלו עמדו על כ-2.3 מיליון ₪. לאחר תקופה של שלוש שנים בה חברת vortex אנרגיה סיפקה שירותי חיסכון באנרגיה למלון באמצעות ניהול חכם וביצוע פרויקטים להתייעלות באנרגיה, ירדו סך ההוצאות השנתיות שלו בשנת 2016 לכ-1.3 מיליון ₪ בלבד, כמיליון ₪ פחות בהשוואה לשנת 2012.

פרויקט השדרוג האנרגטי של בית המלון כלל, בין היתר, החלפה של צ'ילרים, השבת חום חלקית מניצול חום שיורי מהצ'ילרים, התקנת וסתי תדר למשאבות מים, יישום של מערכת שליטה ובקרה, תחזוקה מונעת שוטפת ועוד.

בשנת 2016 ביצעה חברת vortex אנרגיה פיילוט בבית המלון, במסגרתו הותקנה מערכת המווסתת את חדר המכונות בהתאם לדרישות בית המלון. הפיילוט הסתיים בהצלחה והמערכת הצליחה לחסוך כ-25% נוספים בצריכת החשמל.

במהלך הכנס יציג ליפשיץ את משנת המשרד בנושא ייעול צריכת אנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה, ויספר על שתי תוכניות שמציע המשרד במסגרת יעדים אלה: הראשונה, קרן המענקים, במסגרתה יוענקו כ-300 מיליון ₪ במשך ארבע שנים, ליזמים, תעשיינים ורשויות מקומיות שיבחרו לייעל את צריכת האנרגיה, כאשר אלה עתידים להביא למינוף השקעות בסך מוערך של כ-1.6 מיליארד ₪. השנייה, קרן ההלוואות, במסגרתה, לראשונה בישראל 4 בנקים יפעילו קרן הלוואות לפרויקטים של התייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה. במסגרת הקרן יוקצו 500 מיליון ₪ בערבות המדינה, לצורך ביצוע פרויקטים בהיקף כולל של 3.5 מיליארד ₪.

אבי מזרחי, סמנכ"ל vortex אנרגיה, שירצה גם הוא בכנס: "vortex אנרגיה לוקחת את תחום ההתייעלות באנרגיה צעד אחד קדימה ומחברת אותו לעולם ההייטק עם תוכנה חכמה ולומדת. אנחנו חוסכים אנרגיה לצרכני חשמל גדולים וכך לא רק חוסכים בהוצאות, אלא גם תורמים לאיכות הסביבה".