אלעד שבתאי, סמנכ"ל חדשנות ומו"פ ביצרנית חומרי ההדברה, מספר איך השקעה של 40 מיליון דולר במרכז המו"פ ברמת חובב תאפשר לאדמה להפוך לאחת החברות המובילות בעולם, עם מחזור של 6 מיליארד דולר לרווח של מיליארד דולר בשנה

אלעד שבתאי

יורם גביזון,דהמרקר-27.01.2019 06:06

לפני שבועיים נחנך מרכז המחקר והפיתוח הגלובלי של חברת אדמה, שמה החדש של מכתשים אגן, ברמת חובב, בהשקעה מוערכת של 40 מיליון דולר – ובדרך הטבע את האש והגופרית שהמטירו הפוליטיקאים על החברה ובעליה החליפו חיוכים רחבים. המרכז יעסיק 100 חוקרים וכימאים, ובאדמה מקווים שיהיה בסיס לשיתוף פעולה בין האקדמיה לתעשייה וימשוך כישרונות מדעיים.

בראשו של מרכז המו"פ יעמוד ד"ר אלעד שבתאי, סמנכ"ל חדשנות, מחקר, פיתוח ורישוי באדמה. שבתאי, יליד קיבוץ בית אורן ובעל תואר דוקטור מאוניברסיטת ירושלים, מספר בראיון ל–TheMarker על מרכז הפיתוח החדש, על חלון ההזדמנויות בפני אדמה ועל האתגרים בתחרות המחריפה עם חברות בעלות תקציבי פיתוח גבוהים משמעותית מאדמה וברגולציה המכבידה.

כשכמצ'יינה הגיעה לישראל ב–2011, העובדים חששו שיעבירו את הכול מישראל לסין. מה קרה ברמת חובב מאז?

"אחרי שהסינים רכשו את השליטה בתחילת 2011, הם אישרו את הקמת מרכז המו"פ, אף שיכלו להקים אותו במקום אחר, ועתה השקיעו עוד עשרות מיליוני דולרים בהרחבתו. לא עצרנו שום דבר שתוכנן להיות מוקם בישראל. לא רק שלא הוצאנו כלום מישראל, אנחנו ממשיכים להגדיל ולבנות ולהכניס תהליכים לתוך נאות חובב. לגבי החשש שבשנים הקרובות יסגרו את המו"פ, הרי שזהו תהליך יקר מאוד. גם אין סיבה לעשות אותו מכיוון שכל אתרי הייצור שלנו בעולם יתקשו לתת מענה לעשרות המוצרים שאנחנו מתכננים להכניס בשנים הקרובות".

מה היעדים של המרכז החדש ובמה הוא משפר את מצב החברה?

"מרכז המו"פ נועד בראש ובראשונה להגדיל את היכולת לפתח יותר חומרים פעילים ובזמן קצר יותר. המטרה השנייה היא לתמוך במאמץ של הכנסת חומרים פעילים מיוחדים רק לאדמה, שיהיו בסיס לפתרונות ייחודיים ויסייעו לנו להחזיק סל מוצרים מבודל. שני המאמצים ישרתו את האסטרטגיה של החברה — Core Leap — שמבוססת על ההערכה שהתנאים בשוק האגרוכימיה יוצרים חלון הזדמנויות של 10–15 שנה. אם נתקדם מהר בשני הכיוונים נוכל להקפיץ את החברה קדימה".

להרחבה