הבוץ של אפי נוה מאיים להכתים את עולם המשפט
מערכת הבריתות שכרת ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה עם שרת המשפטים איילת שקד, בכירי מערכת המשפט ושרים וחברי כנסת סייעה לו לצבור כוח ולטפס בהתמדה לצמרת. כעת תנסה המערכת להתמודד עם המטען הנפיץ שיצרה בעצמה, לפני שיחסל אותה


ענת רואה ומשה גורלי,כלכליסט-06:5120.01.19
תגיות:אפי נוה
איילת שקד
אביחי מנדלבליט
משה כחלון
לשכת עורכי הדין
שופטים
מוקדם להעריך לאן יובילו החשדות הפליליים שמתבררים כעת נגד ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה והאם אכן יוגש נגדו כתב אישום או שהכל יסתיים בעננה של ריח רע. הפרשה שהחלה בתרועה רמה ובגל של שמועות עוד עלולה לגווע בקול ענות חלושה ללא היבט פלילי ולהותיר אחריה את חשיפת הנורמות הפסולות והבעייתיות שהשתרשו במערכת המשפט ובאופן מינוי שופטים בישראל. מה שבטוח הוא שאם החקירה כן תסתיים בכתב אישום נגד נוה, אין לו שום כוונה ליפול לבד והוא צפוי לגרור איתו עוד כמה גורמים משפטיים בכירים, לא בהכרח במישור הפלילי אלא בזירה הציבורית, כפי שעשה בשעתו פרקליט הצמרת יעקב וינרוט (שעוד נשוב אליו).

הלקח מהעבר: יעקב וינרוט

הפרקליט הבכיר שאיים לקחת את כולם איתו

בסביבתו של נוה צוטטו אומרים שאם נוה יפול כולם יפלו איתו. ב־2010 הועמד לדין באשמת שוחד פרקליט הצמרת יעקב וינרוט. נגד וינרוט, שנפטר מאז, נטען שהעניק טובות הנאה לפקיד השומה שוקי ויטה, שבתמורה הקל עם לקוחותיו. גם הפרשה ההיא נתפסה כאחת החמורות שידעה ישראל. בדיעבד, ואף שלבסוף זוכה, הפרשה חיסלה את הקריירה של וינרוט ובמובנים רבים הרסה את חייו.

ההגנה של וינרוט התמקדה בניסיון לחשוף את צביעות המערכת: "לרוב השופטים כאן במחוזי עשיתי טובות הרבה יותר משעשיתי לוויטה. הייתם צריכים להכניס לכלא גם אותם", אמר וינרוט בחקירתו בבית המשפט. ב־2011 חשף "כלכליסט" את "תעריפון וינרוט לעובדי ציבור" שחשף כי ויטה לא קיבל מווינרוט שום הטבה שלא הוענקה לאנשי ציבור אחרים.

וינרוט הטיח בפרצופה של המערכת את צביעותה והבהיר שהסיפור יסתיים בזיכוי, שאכן הגיע מחמת הספק. שאם לא כך, עוד רבים וטובים ייאלצו ליפול איתו. חקירות או בדיקות נגד לקוחותיו הנאמנים של וינרוט ששילמו לו שכר טרחה סמלי לא נערכו מעולם. יש סיכוי לא רע שזה מה שיקרה כעת עם נוה.

נוה אולי הקצין את הנורמות הבעייתיות באופן מינוי שופטים ובקשרים הקרובים מדי בין שופטים ופרקליטים, אך הוא לא יצר את השיטה. מפלתו עשויה להיות ההזדמנות של מערכת המשפט לטהר את עצמה אחת ולתמיד אם היא תוביל לכך שהסודות מהחדרים הסגורים, הדילים והעסקאות המפוקפקות ייחשפו לציבור.

להרחבה