אתר האנרגיה/יגאל לביב - Energy website

חדשות מיגזר האנרגיה

אודות

בעשרות שנות פעולתו של יגאל לביב כעתונאי (היומון הכלכלי שער,הארץ-14 שנה,העולם-הזה 14 שנה,חדשות 6 שנים,טלגרף 2 שנים)הוא פרסם אלפי תחקירים עתונאיים שחשפו שחיתויות לאין ספור והובילו להרשעות רבות של הנחשפים.להלן קומץ אפסי מהפרסומים.
יגאל לביב החל לעבוד כעתונאי ביומון הכלכלי שער שהוקם בתחילת שנות השישים ביוזמת אורי סלע ואלכס מסיס ,עתונאים שהקימו חברה ליחסי ציבור בשם ניצוץ ושכנעו את אליעזר ז'ורבין מייסד חברת הפרסום "דחף"שהיתה הגדולה בישראל להקים יומון כלכלי ראשון בישראל בשם שער.עורך העתון היה מנחם ובר.
בשבוע הראשון לקיום היומון פרסם בו יגאל לביב את דו"ח ועדת הבדיקה של שר התעשייה דאז פנחס ספיר על הקמת העיר אשדוד .שר האוצר לוי אשכול מסר את ביצוע הקמת העיר אשדוד לעובד בן-עמי שהיה מייסד וראש העיר נתניה.הוא קיבל ממינהל מקרקעי ישראל 42 אלף דונם לבעלות החברה שהקים להקמת העיר.הדו"ח שפרסם לביב חשף הפרות רבות של ההסכם בין בן-עמי למדינה ועורר סערה גדולה.בן-עמי נאלץ להחזיר למדינת ישראל את מחצית הקרקעות שקיבל.

בשנות ה-50 פרסם לביב ביומון שער סדרת מאמרים על בורסת היהלומים הישראלית ותיאור כיצד מרמים היהלומנים את רשויות המס בישראל,מקבלים אשראים בלתי חוקיים לעסקיהם ומנהלים בנק שחור ומועלם מהרשויות למימון עסקיהם.נגיד בנק ישראל דאז דוד הורוביץ הורה לבנק ישראל לשלוח את העתקי סדרת המאמרים לאישי כלכלה רבים כדי לגרום לביעור השחיתויות. משרד התעשייה החליף את ראשי אגף הפיקוח על היהלומים והורה על צעדים נגדיים.

בתחילת שנות ה-60 פרסם ביומון הארץ את עיסקת הפרדסים שתיארה כיצד ניצלו ראשי בנק הפועלים,ההסתדרות וקרנות הגמל יחד עם בכירים בגופי התיישבות וקרקע את מעמדם הציבורי ומימנו בכספי הגופים הציבוריים שניהלו הקמת חברה פרטית בבעלותם למוצרי חקלאות. הפרסום גרם לפיטוריהם מהגופים הציבורים שניהלו והפסקת שוד כספי המדינה למימון עסקיהם הפרטיים.

בשנות השבעים פרסם לביב בשבועון העולם-הזה כתבות על חבר-הכנסת וראש עיריית רחובות שמואל רכטמן שחשפו התנהלות של קבלת שוחד.ב-1979 הורשע רכטמן על קבלת שוחד והודח.

בשנות ה-80 פרסם בשבועון העולם-הזה כתבות רבות על ההתנהלות הכלכלית של ראשי הפשע המאורגן בישראל וקשריו עם עולם העסקים ואישי ציבור ביניהם אלוף רחבעם זאבי.

פרשה בולטת שפרסם לביב היתה כשממשלת ישראל מינתה את אשר ידלין לנגיד בנק ישראל.

לביב חשף כי ידלין בתפקידיו כעומד בראש חברת העובדים של ההסתדרות הכללית ובשותפות עם מנכ"ל חברת שיכון עובדים קיבל שוחד מקבלנים ואנשי עסקים רבים.המשטרה פתחה בחקירת הפרסום שהוביל להרשעתו של ידלין .

בפרשה אחרת אותה עת נמנע לביב בהסכמת עורך ומייסד השבועון העולם הזה אורי אבנרי לפרסם תיעוד שקיבל לפיו ראש הממשלה דאז יצחק רבין לא סגר את חשבון הבנק שלו ושל אשתו שנפתח כשהיה שגריר בושינגטון.

לביב הזהיר את רבין כי מנסים לפגוע בו בגלל אי סגירת החשבון ורבין השיב באמצעות אנשיו כי ידאג לסגירת החשבון.בביקורו לאחר מכן בושינגטון ביקש מלאה אשתו לסגור את החשבון והיא אמרה לו כי עשתה זאת.כמה חדשים לאחר מכן החומר הגיע לכתב יומון הארץ דן מרגלית שפרסמו.

התברר כי לאה רבין רימתה אותו ולא סגרה את החשבון.רבין לקח את האחריות עליו והתפטר מתפקיד ראש הממשלה.

יצירת אתר אינטרנט בעזרת WordPress.com
להתחיל